Urheilu

Jalkapallon Suomen Cupin neljättä kierrosta pelataan tiistain koleudessa – KPV kotona, Jaro Lapissa

Miika Kauppila on pelannut pirteästi KPV:n hyökkäyksessä.
Miika Kauppila on pelannut pirteästi KPV:n hyökkäyksessä. Kuva: Seppo Luokkala

Voitto kerrallaan on kunkin jalkapallojoukkueen edettävä halutessaan voittaa Suomen cupin. Korissa kolme pelaavat Kokkolan Pallo-Veikot ja Pietarsaaren Jaro yrittävät cupin viidennelle kierrokselle tiistai-illan otteluistaan.

KPV saa kotoiselle Keskuskentälle vieraakseen Vaasan Palloseuran. Jaro sen sijaan jatkaa matkustamista ja piipahtaa napapiirillä. Jaro-luotsiJimmy Warghin mukaan vierailija aikoo olla tyly Rovaniemen Palloseuran vieraana.

– Tavoitteena on mennä jatkoon, ei sen ihmeempää. Kakkosen joukkueena RoPS on nuori ja pelaava joukkue, jota ei voi aliarvioida.

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Wargh ei mullista kokonaan joukkueensa kokoonpanoa sitten voitokkaan Pepo-ottelun.

– Brunell ja Kronholm jäävät kotiin. Lisäksi Krists Gulbis joutuu olemaan sivussa koko tämän viikon, Wargh kertoi maanantain kiireiden keskeltä.

Toisin kuin Jaro, oli KPV tehoton viimeisimmässä Ykkösen ottelussaan. JäPS:n hallipelissä tilanteita syntyi, mutta maalinteko oli myrkkyä. Käpylän Pallosta Kokkolaan tullut 21-vuotias hyökkääjäMiika Kauppila on ollut kevään myönteisimpiä tuttavuuksia vihreissä.

– Ei meillä mitään maalinteko-ongelmaa ole. Minä ainakin luotan itseeni. Kun yksi maali tulee, tulee niitä sitten lisääkin.

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

– Joukkueen tekeminen kentällä on ollut nousujohteista. Pallollinen peli on hyvää ja pelitavan noudattamiseen on kiinnitetty huomiota viime aikojen harjoituksissa. Viimeistelyyn keskitytään tulevissa otteluissa, Kauppila sanoo.

Ennen KPV:hen tuloa oli Miika Kauppila pelannut pari peliä Ykköstä Gnistanissa. Liigajoukkue VPS:n kohtaaminen sytyttää helsinkiläistä.

– Jatkopaikkaa haetaan tiistaina ja sen ottamiseen on meillä hyvät saumat. VPS on kova ja fyysinen. Kaksinkamppailuja nähdään varmasti paljon, ennakoi Kauppila.

Kommentoi Ilmoita asiavirheestä