Paikallisuutiset
Kokkolassa järjestetään kesäkuussa päivän mittainen pride-tapahtuma, mutta laajemmat kannanotot esimerkiksi yrityksiltä vaativat paikallisten toimijoiden aktiivisuutta: "Ei ole ollut puhetta, jää nähtäväksi"
Café Stina, Boardvillage sekä Studio Laura Koski lähtivät neljä vuotta sitten tukemaan paikallista pride-viikkoa ja lähtevät uudelleen ensi vuonna, koska asia on hyvä. "Nyt ollaan hengessä mukana", sanoo kahvilayrittäjä Tiina Suni.
Kesäkuu on kansainvälinen pride-kuukausi, jota vietetään Suomessakin. Sen tarkoituksena on levittää tietoa sukupuoli- ja seksuaalivähemmistöjen oikeuksista.
Monet yritykset ottavat priden aikana kantaa tasa-arvon ja yhdenvertaisuuden puolesta erilaisten kampanjoiden avulla. Kannanotot näkyvät muun mu