Paikallisuutiset

Saudi-Arabia otti kiinni naisasia-aktivisteja - naisten ajokielto päättymässä pian

Saudinaiset ovat kesäkuun lopulla saamassa viimein oikeuden ajaa autoa, ja kiinni otettujen joukossa on aktivisteja, jotka taistelivat ajokieltoa vastaan ennen kuin kuningaskunta päätti luopua kiellosta.  LEHTIKUVA/AFP
Saudinaiset ovat kesäkuun lopulla saamassa viimein oikeuden ajaa autoa, ja kiinni otettujen joukossa on aktivisteja, jotka taistelivat ajokieltoa vastaan ennen kuin kuningaskunta päätti luopua kiellosta. LEHTIKUVA/AFP Kuva:

Sukupuolten välisestä epätasa-arvosta tunnetussa Saudi-Arabiassa viranomaiset ovat ottaneet kiinni seitsemän tunnettua naisasia-aktivistia, sanoo ihmisoikeusjärjestö Human Rights Watch.

Saudinaiset ovat kesäkuun lopulla saamassa viimein oikeuden ajaa autoa, ja kiinni otettujen joukossa on aktivisteja

Kommentoi Ilmoita asiavirheestä