° | m/s |
Eilen perjantaina puolilta päivin Ollilanperällä asuva Antti Ollila oli korjaamassa tilallaan lehmäaitaa, kun havaitsi silmäkulmassa liikettä.
– Ajattelin, että siellä kulkee kauriita, kunnes hoksasin, ettei kauris muuten juokse noin eikä se ole tuon näköinen.
Ollila ryhtyi katsomaan tarkemmin ja tajusi: peltoaukealla kulki viiden suden lauma. Lauma kulki noin 180 metrin päästä Ollilan asuttamaa tilaa.
– En ole ennen susia nähnyt muuten kuin eläintarhassa enkä olisi välittänyt nähdä nytkään.
Haapaveden petoyhdyshenkilö Jorma Kallio kävi todentamassa jäljet ja kertoo, että kyseessä on viiden aikuisen suden lauma.
– Kyseessä on ilmeisesti niin sanottu Nivalan lauma, joka kulkee Haapaveden, Ylivieskan ja Nivalan alueella. Reviirirajojaanhan ne kiertävät.
Kallion mukaan alueella on tehty aikaisemmin havaintoja kahdesta sudesta, mutta nyt laumassa on todistetusti ainakin viisi sutta.
– Viime kesäiset pennutkin alkava olla jo aikuisen kokoisia.
Havainnon tehnyt Antti Ollila myöntää, että perjantaina tehty havainto on pistänyt miettimään susikannan nykytilaa.
– En halua lähteä provosoimaan tai liioittelemaan, mutta tuntuu siltä, että kanta on käynyt liian voimakkaaksi ja sudet tulevat liian lähelle.
– Se on totta, että susi kuuluu luontoon, mutta ongelma on siinä, ettei se pelkää ihmistä ollenkaan. Kun laumat alkavat liikkua liian lähellä asutusta, voidaan vain odotella, milloin tapahtuu vahinkoja.
Ollilan tilalla keskitytään maidontuottamiseen, mutta tilalla kasvaa myös kanoja, lampaita sekä hevosia.
– Tyttäret ovat tähän asti käyneet maastossa hevosilla, mutta nyt on alkanut mietityttää, että tohtiiko niitä sinne enää päästää? Hevonen kun säikähtää, niin siinä voi sattua paljonkin pahaa.
° | m/s |
Kalajoen kaupunki kuuli asukkaiden mielipiteitä varhaiskasvatuksen palveluverkosta – Himangan tilaisuuden tunnelma oli varsin kireä: "Ei voi olla niin huono muisti, että ei yhtään tonttia muista"
Matti Posion näkökulma: Marin sanoi bilevideoista monia lauseita, joita pääministerin ei pitäisi koskaan joutua medialle ääntämään – Kysymys huumeista jää kaikumaan pitkäksi aikaa
Marinin juhlinta rävähti kansan kasvoille – Valtio-opin professori uskoo vuodettujen bilevideoiden lisäävän kansan kahtiajakoa suhteessa pääministeriin
Kokkolan Kirkonmäen uusi päiväkoti pyritään avaamaan viimeistään elokuussa 2024 – Kaupunki etsii nyt palveluntuottajaa ja rakennuttajaa
Pääkirjoitus: Pääministeri otti turhan riskin – Luottamukselliset hetket kannattaa viettää luotettavassa seurassa
Monen kokkolalaisen sähkölasku tulee moninkertaistumaan – Kokkolan Energia kertoi toistaiseksi voimassa olevien sähkösopimusten uuden hinnan
Kalajoen kaupunki kuuli asukkaiden mielipiteitä varhaiskasvatuksen palveluverkosta – Himangan tilaisuuden tunnelma oli varsin kireä: "Ei voi olla niin huono muisti, että ei yhtään tonttia muista"
Kone lensi tyhjänä Kruunupyyhyn ja takaisin Ruotsiin: "Pääasia on, että se lentää"
Toimitusjohtaja Juha Kärkkäinen kommentoi tavarataloketjun taloustilannetta: "Tällä hetkellä olemme plussalla viime vuoteen verrattuna, mutta niukin naukin"
Matti Posion näkökulma: Marin sanoi bilevideoista monia lauseita, joita pääministerin ei pitäisi koskaan joutua medialle ääntämään – Kysymys huumeista jää kaikumaan pitkäksi aikaa