° | m/s |
Olet lukenut 1/3 ilmaista artikkelia.
Keski-Pohjanmaan liiton Maakuntailtamissa kuullaan lauantaina 23.5. useita nuoria muusikoita.
Iltamat aloittaa Janina Suihkolan ja Iida-Maria Hanhikosken harmonikka-viulu-duo. Luvassa on virtuoottista musiikkia Russian Fantasia -potpurin muodossa.
Perhosta saapuvat Minna Ventilä, laulu ja Kylli Haapasalo, piano, tarjoavat klassista laulumusiikkia ja musikaalisävelmiä.
Veteliläissyntyinen pianisti Matti Pohjoisaho soittaa Chopinia.
Halsualaiset sisarukset Aune ja Väinö Riihimäki esittävät monelle tuttuja hittikappaleita yhdessä laulaen ja pianosäestyksellä.
Sanataidetta tarjoaa kokkolalainen He-Li-Kat-lausuntaryhmä.
Veikko ja Nestori Siponkosken kitara-basso-duo liikkuu ohjelmassaan eteerisissä, elokuvallisissakin tunnelmissa.
Lauluyhtye Kuurassa laulavat Eija Rahja, Marita Kaakinen, Pia Räihälä ja Kirsi Koivisto. He tarjoavat kesäisen kevyttä lauluyhtyeohjelmistoa ja johdattavat kuulijoita myös maakuntalaulun säveliin.
Iltamatanssien soittajat tulevat tällä kertaa Kaustiselta. Ilkka Salo, Arto Salo ja Asko Hanhikoski, viulut, Tony Uusitalo, kontrabasso ja Ville Uusitalo, harmooni ja viulu tanssittavat yleisöä kaustislaisen pelimannimusiikin tahdissa.
Maakuntailtamat 2 lähetetään Keskipohjanmaan nettisivuilla ja Youtubessa lauantaina 23.5. kello 19 alkaen.
° | m/s |
Saukkolinnan louhikko Perhonjoen ulkoilureitin varrella Kokkolassa oli piilossa vanhojen puiden takana, kunnes metsä kaadettiin – "Metsäkeskus teki selkeän virhearvion", sanoo Kokkolan johtava ympäristötarkastaja – Katso videolta, miltä maisema näyttää nyt
Raimo Gromoff osoitti hurjaa kansalaisrohkeutta ottamalla venevarkaat kiinni Kannuksessa – Pidätteli varkaita puoli tuntia ja odotti poliisien saapumista paikalle: "Siinä piti höpötellä ja pitää tilanne rauhallisena"
Karhi–Lohtaja-maastopyöräreitti palkittiin Kokkolan Vuoden 2020 liikuntatekona – Reitin ovat ideoineet ja toteuttaneet Joonas Joki ja Jari Karhula
Lukijan mielipide: Vihreitä poliitikkoja ongelmissa
Keskipohjanmaan levikkialueella osassa kunnista koronarokotustahti luistaa sujuvasti, osassa tahmeammin – "Olen ylpeä keskipohjalaisista ja Soitesta", iloitsee Soiten johtajaylilääkäri
Kokkolan Urheilupuisto Oy on valitsemassa toimitusjohtajaa, jonka rooli on ratkaiseva massiivisen hybridiareenakokonaisuuden valmistelussa – yhtiön hallituksen puheenjohtajan mukaan asiaa ei käsitellä "kaupungin toimielimissä" – kaupunginhallituksen puheenjohtajan Reino Herlevin mukaan käsitellään
Te kysytte, me vastaamme – Lähetä kysymys, aihe-ehdotus tai vaikkapa inhokkisanasi Pilkunviilaajien toivejaksoon
Kansanedustaja Mauri Peltokangas esittää Suomen kansainvälisen kehitysyhteistyön määrärahojen jäädyttämistä – Kompensaatiota koronapandemiasta kärsineille kotimaisille pk-yrityksille
Saukkolinnan louhikko Perhonjoen ulkoilureitin varrella Kokkolassa oli piilossa vanhojen puiden takana, kunnes metsä kaadettiin – "Metsäkeskus teki selkeän virhearvion", sanoo Kokkolan johtava ympäristötarkastaja – Katso videolta, miltä maisema näyttää nyt
Lukijan mielipide: Saukkolinnan hakkuut Kokkolassa osoittavat loven yhteiskuntarakenteessa