perjantai 19.8.2022 | 04:08
Tilaa lehti
Sää nyt
°
m/s
  ° m/s
Sääsivulle »
UUTINEN | KP24

Merijärvelle perustettiin perussuomalaisten paikallisyhdistys

Ke 11.9.2013 klo 14:31
Merijärvelle perustettiin viikonvaihteessa perussuomalaisten uusi paikallisyhdistys. Paikallisyhdistyksen toiminta-alueeksi Perussuomalaiset rp:n puoluehallitus on määrännyt 10. syyskuuta pitämässään kokouksessa Merijärven ja Kalajoen kunnat. Merijärven Seudun Perussuomalaiset -niminen yhdistys perustettiin, jotta samaan yhdistykseen voidaan koota kaikki yhteistyökykyiset ja -haluiset puolueen jäsenet. Yhdistyksen perustamisessa avusti puolueen järjestösihteeri Joukamo Kortesalmi puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalon käskystä. Merijärven Seudun Perussuomalaisten puheenjohtajaksi valittiin perustavassa kokouksessa yksimielisesti opiskelija, kunnanvaltuutettu Matti Pinola. Järjestäytymiskokouksessaan paikallisyhdistyksen hallituksen sihteeriksi valittiin yrittäjä, varavaltuutettu Juha Takaeilola. Yhdistyksen varapuheenjohtajana toimii eläkeläinen Erkki Pinola. Yhdistyksen hallituksen kokoonpanoa on niin ikään tarkoitus täydentää heti, kun riveihin saadaan lisää jäseniä.