tiistai 21.5.2019 | 03:40
UUTINEN | KP24

Kokkolan NMKY:n poikajoukkue harjoittelee lopputurnausta varten

Su 6.4.2014 klo 07:30
Kokkolan NMKY:n B-poikien joukkue harjoitteli tiistai-iltana Hakalahden yläkoulun salissa. Poikien tähtäimessä on viikon kuluttua Muuramessa pelattava Keskisen alueen lopputurnaus, johon selviää neljä ykkösdivarin parasta seuraa. – Tavoitteemme on mitalisija, joukkueen valmentaja Timo Virolainen kertoo. Joukkue on tällä hetkellä sarjataulukossa kolmantena. Kärkipaikkaa pitää Muuramen Urheilijoiden joukkue. Sarjan sääntöjen mukaan kärkijoukkue saa toimia isäntänä kauden päättävässä lopputurnauksessa. Ennen lopputurnausta pojat pelaavat tulevana viikonloppuna Oulussa. Pelimatkat ovat koripallossa yleensä kohtalaisen pitkät. Tänä kautena pojat ovat pelanneet muun muassa Äänekoskella, Lapualla, Kauhajoella ja Jyväskylässä. Pojat harjoittelevat yhdessä kolmena iltana viikossa tunnin ja vartin verran. Harjoittelu on monipuolista, johon kuuluu erilaisia lajiharjoituksia, heittoja ja pelaamista sekä pelitaktiikan hiomista. Timo Virolainen kehuukin, että nämä pojat harjoittelevat mielellään. – Joskus täytyy muistuttaa levon merkityksestä, Eemeli Hatela innostui koripallosta 9-vuotiaana. – Kaverin äiti soitti ja kysyi, kiinnostaisiko koris? Lähdin mukaan, koska täällä oli hyvä meininki, nyt 16-vuotias nuorukainen muistelee. Samalla tavalla kaverin houkuttelemana tuli mukaan myös 15-vuotias Tony Rahkila. – Koulussa olin pelannut välitunnilla ja kiinnostunut lajista. Rahkila kertoo, kuinka hän huomasi heti, että laji sopi hänelle ja hän kehittyi nopeasti. Nyt hän on joutunut pitämään harjoittelussa taukoa polvivamman vuoksi. Tiistaina hän oli kuitenkin paikalla kannustamassa joukkuetovereitaan. Koripallossa poikia tuntuu kiinnostavan myös se, että laji on monipuolinen ja saa tehdä myös käsillään jotakin. Kesällä joukkueen pojat ovat osallistumassa Lahdessa järjestettäviin viestinjuoksun SM-kilpailuihin. – Lähdemme pilke silmäkulmassa haastamaan yleisurheiluseurat poikien 15-vuotiaiden 4x800 metrillä, Virolainen kertoo suunnitelmista. Oman seuran nimissä ei joukkue pysty osallistumaan. Pojat edustavat yleisurheilussa viime vuoden tapaan Kokkolan Veikkoja. Kesän ohjelmaan kuuluu myös osallistuminen piirin mestaruuskilpailuihin maastojuoksusta alkaen. – Viime vuodelta on piiritasolta puolustettavana joukkuekulta sekä yksi henkilökohtainen mitali. Pitkään koripallon parissa toiminut Timo Virolainen kertoo, että seurassa on tällä hetkellä 60 junioripelaajaa. B-poikien joukkueen lisäksi on A-tyttöjen joukkue sekä minityttöjen ja -poikien joukkueet. Seuralla on kuusi valmentajaa, jotka vetävät harjoituksia. Seuran harjoitustoiminta on tällä hetkellä keskittynyt Hakalahden, Koivuhaan ja Mäntykankaan kouluille. – Hakalahden sali on paras, täällä on kuusi koria, joista osa matalammalla nuoria pelaajia varten, Virolainen toteaa.