keskiviikko 19.1.2022 | 06:17
Tilaa lehti
Sää nyt
°
m/s
  ° m/s
Sääsivulle »
UUTINEN | KP24

Talvitie varoittaa Suomea liittymästä Natoon

To 2.10.2014 klo 06:30
– Suomen suhde Venäjään muuttuisi radikaalisti, jos liittyisimme Natoon, pitkään mm. Suomen Venäjän suurlähettiläänä toiminut Heikki Talvitie, sanoo. Hänen mukaansa Venäjä ei ole Suomelle uhka, ellemme sitä sellaiseksi tee. – Mielestäni Suomelle riittää Naton rauhankumppanuus, Talvitie huomauttaa. Naton jäsenenä Suomi olisi eräällä tavalla osa niin sanottua vastapoolin leiriä. Emme me välttämättä huomaisi tätä Venäjän käytöksessä heti, mutta kun sellainen tilanne tulisi kohdalle, se näkyisi, Talvitie varoittaa. Hän vieraili vieraili Pietarsaaressa keskiviikkona paikallisen Suomi-Venäjä -seuran vieraana, sen juhlaviikolla. Samalla hän kertoi kirjastossa yleisölle tuoreesta teoksestaan: Venäjä, Venäjä, Venäjä, joka koostuu aiheeseen liittyvistä artikkeleista. Sitä ennen hän oli lehdistön haastateltavana. Talvitie viittaa Georgian ja Ukrainan tilanteisiin. – En tietenkään tarkoita, että esimerkiksi kaikkia Venäjän toimia hyväksyisin. Yritän kuitenkin nähdä niiden asioiden taustalle, mitkä vaikuttavat sen käytökseen, Talvitie toteaa. Venäjän ratkaisujen taustalla on geopolitiikka. Se suhtautuu kriittisesti siihen, että Nato tunkeutuu kauas, sen omakseen kokemalle vaikutusalueelle. – Minulta kysytään usein, tiedänkö mitä Putin ajattelee. Miten minä voisin tai kukaan muukaan sen voisi tietää? Eihän EU:lla ole mitään poliittista vuoropuhelua Venäjän kassa. Ja jos sitä ei ole, ovat asiat melko huonosti. Syntyy epäluuloja. Heikki Talvitie vieraili keskiviikkoiltana Pietarsaaressa paikallisen Suomi – Venäjä -seuran tilaisuudessa. Lisää hänen arvioitaan torstain 2.10. Keskipohjanmaassa.