perjantai 19.8.2022 | 05:20
Tilaa lehti
Sää nyt
°
m/s
  ° m/s
Sääsivulle »
UUTINEN | KP24

Sleyn linja naispappeuteen säilyi

La 30.6.2007 klo 15:53
(KP) Suomen Luterilaisen Evankeliumiyhdistyksen vuosikokous ei muuttanut yhdistyksen suhtautumista naispappeuteen millään tavalla. Matti Aho ja Pekka Kiviranta jättivät Ylistarossa vuosikokoukselle jäsenaloitteen, minkä mukaan "Sleyn työntekijöille, osastojen jäsenille ja työn tukijoille tulee antaa täysi omantunnonvapaus ratkaista yhteistoimintansa kaikkien pappien kanssa." Sleyn hallituksen lausunto, jossa pitäydytään vuoden 1987 jäsenkokouksen tekemään linjaukseen virkakysymyksessä, voitti Ahon ja Kivirannan tekemän jäsenaloitteen äänin 452-172. Tämän linjauksen mukaan "naispappeja ei kutsuta puhujiksi liikkeen tilaisuuksiin eikä toimittamaan jumalanpalveluksia". Vuosikokous valitsi Sleyn hallituksen uusiksi jäseniksi eduskunta-avustajan Marjo Anttooran Vammalasta (540 ääntä), rehtori, pastori Tom Säilän Loimaalta (539), opettaja Sirpa Honkasen Ylikiimingistä (506) ja sairaanhoitaja Elina Hopeavuoren Kangasalta 500 ääntä. Hallituksen ulkopuolelle jääneistä Ylistaron kirkkoherra Markku Toivio sai 278 ääntä, lehtori Annikki Erelä 249 ääntä ja sairaalapastori Matti Aho 242 ääntä. Vuosikokoukseen osallistui noin 800 yhdistyksen jäsentä.