Viihde
Tunnetko tämän merkin? Hakaristi on paljon muutakin kuin natsitunnus – Maailmanpolitiikan professori kertoo symbolin historiasta Suomessa
Hakaristiä eli svastikaa on käytetty Ilmavoimien, Sairaanhoitajaliiton ja Lotta Svärd -järjestön tunnuksissa, käsitöissä ja porraskäytävissä. Se on ikivanha onnen vertauskuva, mutta yleistyikö se meillä sattumalta vähän ennen natsiaikaa? Ilmavoimamuseon johtajalla ja hakaristin historiaa kokoavalla professorilla on hieman eri tulkinnat.
Kun rokotusten kehityksestä kertovan juttumme yhteydessä julkaistiin vanha rokotuskuva, tarkat lukijat siristivät katsettaan: kuvan hoitajan kravatissa oli kärjellään oleva hakaristi.
Mitä ihmettä?! Oliko kuva edes Suomesta? Ja ei se voinut olla ainakaan vuodelta 1949, sillä natsimerkkihän oli kielle