Paikallisuutiset

Kokkolassa helmikuussa sattuneen putkakuoleman tutkinta jatkuu – "Poliisia ei epäillä rikoksesta", sanoo syyttäjä Ryynänen

Lohtajan ampujaa on epäilty alustavasti vaaran aiheuttamisesta ja ampuma-aserikoksesta.
Lohtajan ampujaa on epäilty alustavasti vaaran aiheuttamisesta ja ampuma-aserikoksesta. Kuva: Markku Jokela

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Kokkolassa viime helmikuussa sattunutta putkakuolemaa tutkintaa jatketaan, mutta poliisia ei epäillä rikoksesta.

Pitkään esiselvittelyvaiheessa ollut tutkinta, on saatu osin päätökseen.

Jääviyssyistä tutkinnan hoitaa aina muu poliisiyksikkö kuin se yksikkö, jossa kuolemantapaus on sattunut. Koska tutkinnan kohteena oli poliisi, tutkintaa johti poikkeuksellisesti syyttäjä eikä esitutkintaviranomainen.

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Todella pitkään avoinna olleen jutun tutkinta on nyt syyttäjän osalta saatu lopulliseen muotoon.

SyyttäjäJonna Ryynänen vapauttaa osaltaan poliisin vastuusta.

– Esitutkintaa poliisin osalta ei aloiteta, kertoo Ryynänen.

Siis poliisia ei epäillä rikoksesta?

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

– Ei. Rikosta ei tutkita poliisiin liittyen, niin olen osaltani kirjannut.

Kokkolan poliisilaitoksella helmikuisena lauantaina tapahtunut kuolemantapaukseen liittyen tutkinta kuitenkin jatkuu edelleen.

Keskipohjanmaa ei saanut jutun tutkinnanjohtajaa vahvistamaan asiaa.

Putkakuolemat ovat yleensä niin sanottuja luonnollisia kuolemia. Yleisimmät putkakuolemien syyt ovat sairauskohtaus, alkoholi- tai lääkeainemyrkytys ja aivovammat. Joissakin harvoissa tapauksissa säilöönotettu on tehnyt itsemurhan tai kuollut putkassa henkirikoksen uhrina.

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Poliisin säilytystiloissa on kuollut kahden viimeisen vuosikymmenen aikana vuosittain 6–27 ihmistä. Tapaukset johtavat harvoin esitutkintaan.

Esimerkiksi vuosina 2014 - 2018 viidessä sinne ilmoitetussa tapauksessa toimitettiin täysimittainen esitutkinta, eli alle 10 prosentissa tapauksista. Näistä täysimittaisista esitutkinnoista kaksi johti syytteisiin.

Esitutkintaa ei käynnistetä, jos ketään ei ole syytä epäillä rikoksesta. Tavallisesti putkakuolemissa tehdään vain oikeuslääketieteellinen kuolemansyyn tutkinta. Esitutkinta käynnistetään, jos poliisia tai vartijaa on syytä epäillä virkarikoksesta.

Kaksi vuotta sitten eduskunnan oikeusasiamies Petri Jääskeläinen patisteli Poliisihallitusta parantamaan putkakuolemien seurantaa.

Lue aiheeseen liittyvää:

Kommentoi Ilmoita asiavirheestä