Ulkomaat
Bondi Beach -rannan ampumista tutkitaan terrori-iskuna – Kuolleita yli kymmenen ja noin 30 viety sairaalaan
Australian poliisin mukaan isku oli kohdistettu juutalaisyhteisöä vastaan.
Australian poliisi tutkii Sydneyn suositulla Bondi Beach -rannalla sunnuntaina tapahtunutta ampumista terrori-iskuna. Poliisin mukaan epäilty isku oli kohdistettu juutalaisyhteisöä vastaan.
Poliisin mukaan ampumisessa kuoli ainakin yli kymmenen ihmistä ja noin 30 haavoittunutta on viety alueen sairaaloihin.
Alueelta löytyi myös kotitekoinen laukaisematon räjähde.
Epäiltyjä on tähän mennessä ainakin kaksi, joista toisen poliisi kertoi kuolleen ja toisen olevan kriittisessä tilassa. Poliisi tutkii, liittyykö tapahtumiin lisää epäiltyjä.
Tapahtumissa haavoittui ainakin kaksi poliisia.
Lapsiuhreja ei ole vahvistettu
Hälytystehtävä tuli sunnuntaina illalla ennen kello seitsemää paikallista aikaa. Poliisi sai ilmoituksen lukuisista laukauksista kuuluisan rannan läheisyydessä. Alueella olevia kehotettiin suojautumaan.
Ampuminen tapahtui rannan leikkipuiston läheisyydessä. Puistoon oli kerääntynyt ihmisiä viettämään juutalaisten hanukkajuhlan ensimmäistä päivää.
Poliisin mukaan alueella ja sen läheisyydessä oli ainakin yli tuhat ihmistä, kun epäillyt avasivat tulen kohti perheitä.
Poliisi ei ole vielä vahvistanut, onko kuolleiden joukossa lapsia.
Huhuja on liikkunut useista hyökkäyksistä, mutta poliisin mukaan muualla kaupungissa ei ole raportoitu rannan tapahtumiin liittyvistä tehtävistä.
Epäiltyjä viranomaisten tiedossa
Australian yleisradioyhtiö ABC:n mukaan poliisi on tunnistanut ainakin toisen ampujista. Toimittajille puhunut viranomainen kertoi, että poliisi on tehnyt kotietsintää epäillyn osoitteessa.
Yksi epäillyistä on ollut jossain määrin Australian tiedusteluviranomaisen tiedossa, mutta häntä ei ole pidetty aktiivisena riskinä.
"Isku kaikkia australialaisia vastaan"
Australian pääministeri Anthony Albanese on kutsunut uutista ampumisesta järkyttäväksi. Albanese kuvaili tiedotustilaisuudessa tapahtumia pahuuden ja antisemitismin ilmentymiksi.
– Isku Australian juutalaisia vastaan on isku kaikkia australialaisia vastaan, Albanese sanoi.
Myös muun muassa Israelin presidentti Isaac Herzog ja australialainen muslimiorganisaatio ovat kiirehtineet tuomitsemaan tapahtuneen.
Suomen ulkoministeri Elina Valtonen ilmaisi viestipalvelu X:ssä tukensa Australialle ja australialaisille.