Paikallisuutiset

Paatero haluaa Postin johtajien palkat kuriin - Kerta-alennus ei riitä ministerille, joka keskeyttää myös lajittelijoiden siirron pienemmille palkoille

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Postin omistajaohjauksesta vastaava ministeriSirpa Paatero (sd.) haluaa postin johtajien palkat kuriin.

Paatero kertoi juuri päättyneessä tiedotustilaisuudessa, että johdon palkkojen uusi linjaus on tehtävä syyskuun aikana.

– Kyse on oltava muusta kuin kertaluontoisesta palkan alentamisesta, sanoi Paatero.

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

ToimitusjohtajaHeikki Malinen on ilmoittanut luopuvansa kahden kuukauden palkasta kiistan ratkaisemiseksi.

Toinen Paateron päätös on keskeyttää 700 paketti- ja verkkopostin lajittelijan siirto huonommille työehdoille. Asia selvitetään Paateron mukaan samassa yhteydessä, kun katsotaan Postin muiden työntekijäryhmien työehtoja.

Postin kiistassa oli ensin kyse noin 700 pakettipostin lajittelijan palkoista.

Posti siirsi heidän työsuhteensa omistamaansa Suomen Postipalvelut Oy -nimiseen tytäryhtiöön. Se noudattaa Teollisuusliiton sopimaa työehtosopimusta, joka on pääosaa Postin työntekijöistä edustavan Posti- ja logistiikka-alan unionin PAU:n mielestä huonompi kuin PAU:n sopima sopimus.

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Kiista kuumeni, kun julkisuuteen tulivat tiedot Postin toimitusjohtajan jättipalkkioista.

Toimitusjohtaja Heikki Malisen kuukausipalkka ilman palkkioita on 46 000 euroa. Viime vuodelta hän kuittasi palkkaa ja palkkioita 987 764 euroa eli kuukausiansiot nousivat noin 82 000 euroon.

Maanantaina Malinen ilmoitti kiistan rauhoittamiseksi luopuvansa kahden kuukauden palkasta. Posti ei ole kuitenkaan aikonut perua päätöstään siirtää 700 pakettipostin lajittelijaa Teollisuusliiton työehtosopimuksen alaisuuteen.

Kommentoi Ilmoita asiavirheestä