Paikallisuutiset

Puolassa pakattu ja tukkutuotteena myyty tomaattipakaste varmistui Kokkolan salmonellatartuntojen aiheuttajaksi – Tuotteen myynti tukusta on pysäytetty Suomessa

Salmonella leviää yleensä bakteeria kantavan ihmisen tai eläimen ulosteella saastuneiden elintarvikkeiden välityksellä. Se voi myös tarttua ihmisestä toiseen, jos esimerkiksi käsihygienia on puutteellinen.
Salmonella leviää yleensä bakteeria kantavan ihmisen tai eläimen ulosteella saastuneiden elintarvikkeiden välityksellä. Se voi myös tarttua ihmisestä toiseen, jos esimerkiksi käsihygienia on puutteellinen. Kuva: Markku Jokela

Tammikuun lopussa Kokkolassa ilmenneen salmonellaepidemian aiheuttajaksi on varmistunut tukussa pakasteena myyty kuutioitu tomaatti.

Tukku on myynyt tuotetta vain tukkuasiakkaille. Sen myynti tukusta on pysäytetty Suomessa.

Tuotteen tarkemmat tiedot: Pinguin tomaattikuutio, 2,5 kilon pakaste, valmista

Kommentoi Ilmoita asiavirheestä