Kotimaa

Sipilä: Suomi voisi edistää aktiivisesti hiilinielujen markkinoita

Pääministeri Sipilä (kesk.) sanoi koolle kutsumassaan ilmastoseminaarissa, että haasteena on nyt hiilinielujen todentaminen ja hiilivarastojen pysyvyyden varmistaminen, ja nämä edellyttävät tarkkaa tietoa metsien kasvusta ja puustosta. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA
Pääministeri Sipilä (kesk.) sanoi koolle kutsumassaan ilmastoseminaarissa, että haasteena on nyt hiilinielujen todentaminen ja hiilivarastojen pysyvyyden varmistaminen, ja nämä edellyttävät tarkkaa tietoa metsien kasvusta ja puustosta. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA Kuva:

Pääministeri Juha Sipilä (kesk.) ehdottaa, että Suomi voisi toimia aloitteellisesti sen hyväksi, että hiilinieluilla olisi tulevaisuudessa markkinat.

Sipilä sanoi koolle kutsumassaan ilmastoseminaarissa, että haasteena on nyt hiilinielujen todentaminen ja hiilivarastojen pysyvyyden varmistaminen.

- Se

Kommentoi Ilmoita asiavirheestä