Paikallisuutiset

Vähäinen näppäilyvirhe pysäköinnissä ei oikeuttanut virhemaksuun

Lautakunta piti valvontamaksuja kohtuuttomina, koska jälkikäteen pystyttiin osoittamaan, että kuluttajat olivat maksaneet pysäköinnistä ja että maksu kohdentui juuri kyseisiin autoihin. LEHTIKUVA / VILJA VEHKAOJA
Lautakunta piti valvontamaksuja kohtuuttomina, koska jälkikäteen pystyttiin osoittamaan, että kuluttajat olivat maksaneet pysäköinnistä ja että maksu kohdentui juuri kyseisiin autoihin. LEHTIKUVA / VILJA VEHKAOJA Kuva:

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Kuluttajariitalautakunta on asettunut autoilijoiden puolelle kahdessa parkkiriidassa. Kuluttajariitalautakunta katsoo, että vähäiset näppäilyvirheet eivät oikeuttaneet pysäköintivirhemaksua.

Kuluttajat olivat näppäilleet maksutilanteessa väärin autonsa rekisteritunnuksen tai aluenumeron. Yksityisen p

Kommentoi Ilmoita asiavirheestä