Talous

Rakennustarvikkeiden hintojen nousu kurittaa rakennusliikkeitä – "Tappiota tulee, mutta ei auta itku markkinoilla"

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Rakennustarvikkeiden hinnat ovat nousseet jyrkästi viime kuukausina, ja se tuntuu rakentajan kukkarossa.

– Varsinkin puutavarassa on ollut tosi isot nousut, ja myös teräs on noussut. Kyllä se on aivan uskomatonta. Ikävänä yllätyksenä ovat tulleet vielä saatavuusongelmat, kertoo kokkolalaisen rakennusliike NyCon Oy:n toimitusjohtaja ja omistajaHåkan Nyman.

– Kun on laskettu urakoita viime vuonna tähän aikaan ja oletettu, että hinta on euron per yksikkö, ja nyt se onkin kaksi euroa, niin se on suoraan tuloksesta pois. Tappiota tulee, mutta ei auta itku markkinoilla.

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Nyman uskoo, että kyseessä on ohimenevä ilmiö.

– Hinnat tasaantuvat, mutta tullaanko takaisin siihen missä oltiin vuodenvaihteessa, sitä on vaikea sanoa, hän aprikoi.

NyConilla on lähdössä käyntiin NSA:n rakennuttamana toisen tornitalon rakentaminen Kokkolan Pikiruukkiin, ja Nymanin mukaan kolmannen markkinointi alkaa syksyllä. Hiekkasärkillä rakennetaan niinikään NSA:lle taloa, johon tulee 46 huoneistoa.

Kokkolalainen NyCon rakentaa ja NSA rakennuttaa Kalajoen Hiekkasärkille Marinan Portin Majakkaa. Viisikerroksinen 46 asunnon talo valmistuu ensi vuoden toukokuussa.
Kokkolalainen NyCon rakentaa ja NSA rakennuttaa Kalajoen Hiekkasärkille Marinan Portin Majakkaa. Viisikerroksinen 46 asunnon talo valmistuu ensi vuoden toukokuussa. Kuva: Joona Jylhälehto

– Sen myynti vetää hyvin. Mutta kun katsoo yleisemmin meidän markkina-aluettamme, niin aika hiljaista on. Keski-Pohjanmaan talousalueella tämä vuosi on erittäin tiukka, kilpailu on raakaa ja hinnankorotukset tekevät rumaa jälkeä.

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Nyman ei kuitenkaan odota, että rakennusliikkeitä kaatuisi hintojen noususta johtuviin kannattavuusongelmiin. Hintojen eläminen kuuluu hänen mukaansa markkinaan, vaikkakin korotukset ovat nyt olleet harvinaisen suuria.

Tavallista kuluttajaa Nyman neuvoisi nyt odottamaan rakentamisen kanssa, jos kiirettä ei ole.

– Hinnat tulevat tulemaan alas, hän uskoo.

Saatavuusongelmat voivat tällä hetkellä myös hidastaa rakentamista, jos ei niitä osaa ennakoida.

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

– Esimerkiksi kattoristikoita saat yleensä aika hyvin jos kysyt kuusi viikkoa etukäteen, mutta nyt menee 12 viikkoa. Siinä voi monelle tulla yllätyksiä.

Kannustalo Oy:n toimitusjohtajaMika Uusimäki kertoo, että vuoden vaihteessa alkoi nousta puutavaran hinta ja sen jälkeen muiden tuoteryhmien.

– Se syö katetta. Mutta kun on puhuttu puutavaran saatavuusongelmista, niin sen suhteen kaikki on pelannut kohtuullisesti tähän asti. Olemme pyrkineet ennakoimaan niin, ettei toimitusongelmia tule.

Kustannusten kasvu vaikuttaa talopakettien hintoihin.

– Mutta iso ongelma on se, että jos nyt tekee talokaupan, niin me myymme maaliskuuta. Kustannustason arvioiminen sinne asti on tosi vaikeaa. Kun teemme pääasiassa kuluttajakauppaa, niin hintahan on sitten sitova.

Myynti kyllä vetää. Korona-aika on tuonut kasvua omakotitalokauppaan.

– Määrät kasvavat ihan selkeästi ja liikevaihto nousee. Hyvä imu on tällä hetkellä. Kun ihmiset ovat olleet kotona eivätkä ole pystyneet matkustamaan, niin se on kasvattanut omakotitalojen kysyntää, Uusimäki toteaa.

Kalajoen Ojan Raudan myymäläpäällikköSaku Sorvari kertoo, että puutuotteiden hinnoissa on ollut pahimmillaan yli 50 prosentin nousuja helmi-maaliskuun taitteesta kesä-heinäkuun taitteeseen.

– Lisäksi saatavuudessa on erittäin isot ongelmat, lähinnä puutuotteissa, eristeissä ja teräksissä. Aivan ei-oota emme ole joutuneet myymään, mutta välillä ollaan tiukalla. Kuorma tulee juuri, kun tavara loppuu.

Hän arvelee, että jotkut saattavat lykätä rakennus- tai remonttiprojektiaan hintojen vuoksi. Mutta ne, jotka kauppaan asti tulevat, ovat hintatasosta tietoisia.

– Jos teet vaikka terassia, niin sen kustannukset ovat kuitenkin niin pienet, ettei puutavaran hinnan nousu hirveän isoa eroa tee.

Sorvarin mukaan Kalajoella rakennetaan nyt tilanteeseen nähden hyvin.

– Toivottavasti hintojen nousu pysähtyy. Jos tilanne ei normalisoidu, niin ensi vuonna voi olla jo toinen juttu.

Fakta

Kesäkuussa kiivas kasvu

Rakennuskustannukset nousivat 4,2 prosenttia vuodentakaisesta kesäkuussa 2021.

Tarvikepanosten kustannukset nousivat 5,5 prosenttia ja työkustannukset 3,5 prosenttia.

Hinnat nousivat lähes kaikissa rakennustarvikkeissa, mutta terästuotteiden ja puutavaran hintakehitys on kiihtynyt erityisellä tavalla jo useamman kuukauden ajan.

Tarvikepanosten kuukausimuutos oli kesäkuussa ennätyksellisen korkea, 2,3 prosenttia. Edellisen kerran kiivasta hinnannousua oli vuonna 2007, kun kuukausimuutos kävi 1,5 prosentissa.Lähde: Suomen virallinen tilasto (SVT): Rakennuskustannusindeksi

Kommentoi  (0) Ilmoita asiavirheestä