Paikallisuutiset

Hope Kokkolan tiimivetäjänä toimiva Miia Karhusaari näkee perheiden ahdingon: "Tänä vuonna avuntarvitsijoita on ennätysmäärä, se on surullinen ennätys"

-Ihmiset hiljentyvät usein lukemaan kuuseen ripustettuja lappuja, joihin on kirjattu lasten ja nuorten toiveita. Varsinkin teineillä saattaa ulkopuolisin silmin olla kummallisia toiveita, sillä joku saattaa haluta omaa suklaarasiaa tai vaikkapa hygieniatuotteita. Toiveista näkee, kuinka ahtaalla perheet oikeasti ovat, kertoo Hope Kokkolan tiimivetäjä Miia Karhusaari Kokkolan Prisman aulaan pystytetyn Toivepuu-keräyksen äärellä.
-Ihmiset hiljentyvät usein lukemaan kuuseen ripustettuja lappuja, joihin on kirjattu lasten ja nuorten toiveita. Varsinkin teineillä saattaa ulkopuolisin silmin olla kummallisia toiveita, sillä joku saattaa haluta omaa suklaarasiaa tai vaikkapa hygieniatuotteita. Toiveista näkee, kuinka ahtaalla perheet oikeasti ovat, kertoo Hope Kokkolan tiimivetäjä Miia Karhusaari Kokkolan Prisman aulaan pystytetyn Toivepuu-keräyksen äärellä. Kuva: Martina Store

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Miten päädyit mukaan Hope Kokkolan toimintaan, Miia Karhusaari?

– Hope oli minulle järjestönä tuttu jo kymmenen vuoden takaa, kun asuin pääkaupunkiseudulla. Kokkolan Hopen toimintaan lähdin mukaan heti sen perustamisesta lähtien, eli kolme vuotta sitten. Tuolloin omat lapset olivat pieniä, ja osallis

Kommentoi Ilmoita asiavirheestä