Kokkola-lehti

Johanna Juntusen kolumni: Kasveilla turbovaihde päällä

Johanna Juntunen

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Viikonloppuna vietettiin Maan päivää (Earth Day), joka muistuttaa maapallon ja ympäristönsuojelun tärkeydestä. Äiti Maa on itse ollut tehokas muistuttaja olemassaolostaan, joka on uhattuna ilmastokriisin takia. Se näkyy voimakkaampina pyörremyrskyinä, meriveden pinnan nousuna ja lämpötilojen heittelehtimisenä. Se myös tuntuu, sillä Kaliforniassa oli kylmin ja sateisin talvi naismuistiin.

Los Angelesissa satoi lähes kaksi kertaa niin paljon kuin normivuonna. Se teki tietysti hyvää kuivuudesta kärsivälle osavaltiolle, mutta rankkasateet tiesivät myös ennätyksellistä allergiakevättä. Kaikkialla on vihreää. Rinteet kylpevät keltaisten, oranssien ja sinisten kukkien loisteessa. Kukkivat puut kilpailevat niiden kanssa värikkyydessä ja voittavat siitepölyn määrässä. Sateet saivat kasvit laittamaan turbovaihteen päälle.

Pelkoni kävi toteen. Siitepölyallergiani on aiempina vuosina jo hiipumaan päin tässä vaiheessa kevättä, mutta on nyt ottanut ankaran loppukirin. Luin paikallisesta sanomalehdestä, että ongelma ei ole pelkästään siitepölyn valtavassa määrässä. Allergia- ja immunologian lääkärin mukaan voimakkaat sateet hajottivat siitepölyhiukkaset vieläkin pienemmiksi, joten ne pääsevät tunkeutumaan hengitysteihin helpommin. Ei siis ihme, että tänä keväänä myös aiemmin allergioilta säästyneet angelenot ovat helisemässä.

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Sateiden myötä luonnossa on myös enemmän ruokaa eläimille. Lintuja näkyy ja kuuluu kaikkialla. En muista koskaan nähneeni niin monen siivekkään nokassa pesätarpeita kuin tänä keväänä. Sain kiinni punavarpusen itse teossa, kun se oli kiskomassa hyttysverkostani kuituja pesäänsä. Keinokuidut näyttävät kelpaavan urbaaneille linnuille. Verkossa on jo pari mojovaa reikää.

Tietyt kolibrit, vesilinnut ja kyyhkyt ovat jo pesineet. Vaikertajakyyhkypari ihastui naapurini amppeliin vuosi sitten ja pesi uudessa kodissaan onnistuneesti. Pari palasi maaliskuussa pesäpaikalleen ja sai yhden pesueen maailmalle. Toinen pesintä päättyi traagisesti. Näppärä kissa onnistui ketvettämään itsensä amppeliin, tappoi emon ja tuhosi munat. Märkään maahan painautuneet tassunjäljet ovat kiistaton todiste.

Tämän Maan päivän ja kevään myötä muistutan, että kotikissat eivät kuulu luontoon Los Angelesissa eivätkä Keski-Pohjanmaalla. Täälläkin laki määrää, että kissat on pidettävä sisällä. Suurin osa täkäläisistä kissanomistajista kunnioittaa luontoa ja kaikkea elämää, eikä anna kissojensa temmeltää vapaana. Se oikeus kuuluu luonnossa villeinä eläville kissaeläimille, kuten puumille ja ilveksille.

Pari pihallani vilahtanutta kissaa, kyyhkyntappaja mukaan lukien, ovat todennäköisesti päässeet karkuun, sillä niitä näkyy harvakseltaan. Yksikin kerta on joskus liikaa.

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Kokkolasta lähtöisin oleva kirjoittaja on Ylen Kalifornian-toimittaja.

Los Angelesissa satoi lähes kaksi kertaa niin paljon kuin normivuonna.
Kommentoi Ilmoita asiavirheestä