Kokkola-lehti
Leidi-pesiksen kautta Kirin riveihin - Anniina Tanskanen löysi pesiskipinän aikuisiällä
Kokkolan Kirin naisten joukkue on edelleen voitotta, mutta uusi mahdollisuus koittaa heti juhannuksen jälkeen, kun Kiri maanantaina pelaa Nivalassa ja tiistaina kotiyleisön edessä, kun vieraaksi saapuu Pohittaret, eli Pyhäjärven Pohti.
– Olisi kiva saada eka voitto ja vaikka heti toinenkin, kauden 3-polttajana aloittanut Anniina Tanskanen toteaa.
Takana on kolme sarjapeliä ja pisteitä koossa yksi.
– Avauspelistä jäi ihan hyvät fiilikset, mutta kahdessa seuraavassa olisi parempaan pitänyt pystyä.
Kotipeleissä Kokkolassa on Tanskasen mukaan ihan hieno tunnelma.
– Aivan erilainen kuin muualla. Santahaassa on kuulutukset ja muutenkin mukavasti yleisöä. Tervetuloa kannustamaan meitä. Meidän pelejämme suosivat myös ilmat, Tanskanen toteaa.
Pesäpallon tosimielellä vasta aikuisiässä aloittanut Anniina Tanskanen sai alkusysäyksen Kirin järjestämästä Leidi-pesiksestä.
– Siellä tuli pelattua ja innostuin. Tosin ensin tuli pieni tauko, jonka jälkeen siirryin Kirin naisten joukkueeseen, jossa nyt menossa kolmas kausi.
Tanskanen, 29, asui lapsuusvuodet Järvenpäässä ja harrastuksiin kuului muun muassa lentopallo. ”Pesistä” tuli pelattua koulussa, joskus iltasellakin.
Tanskasen mielestä Kirin ulkopeli yleensä toimii hyvin, mutta sisäpelin kanssa on ollut vaikeampaa.
– Sisäpeli pitää saada sujuvammaksi.
Pesäpallossa paljon on kiinni myös, kuinka hyvin sopeutuu eri alustoihin. Esimerkiksi Vetelissä Kirillä oli alussa vaikeuksia, lähinnä ulkopelinsä kanssa.
– Alusta oli erilainen, kuin mitä kotona on totuttu. Vei aikansa, ennen kuin siihen tottui. Toisaalta meidän vieraamme ovat sitä mieltä, että täällä kenttä on hidas. Eli, olosuhteet vaihtelevat eri kentillä.
Anniina Tanskanen toivoo, että joukkue välttyy loukkaantumisilta.
– Meillä on muutenkin jo pieni rinki ja osalla pelaajilla on myös kesämenoja.
Seuraava mahdollisuus nähdä Kiri Kokkolan Santahaassa on siis tiistaina 27 kesäkuuta.