Paikallisuutiset
Marja-Liisa Oravan piti muuttaa uudesta kodistaan – Tupakoivaa naapuria on vaikea saada kuriin: tarkastajalla on kiire ja asuntokohtainen kielto harvinaisuus
Kun savu tunkeutuu asuntoon ilmanvaihdon kautta tai naapurin parvekkeelta, ensimmäinen askel on osallistua tänä keväänä taloyhtiön vuosikokoukseen. Savusta kärsineen Marja-Liisa Oravan tapauksessa taloyhtiö teki teknisiä ratkaisuja ja suhtautui ongelmaan asiallisesti. Silti selväksi tuli, ettei paljonkaan ole tehtävissä tarkastuksin ja kielloin.
Kuutisen vuotta sittenMarja-Liisa Orava löysi kodin, johon hän ihastui ensi silmäyksellä. Kerrostalokaksiossa oli sopivasti tilaa, valoa ja hyvä pohjaratkaisu. Hän kävi katsomassa asuntoa yhdessä poikansaPasi Oravan kanssa. Pian he päätyivät ostamaan perheen äidille uuden kodin.
Noin puoli vuotta muu