Paikallisuutiset

Puolustusvoimien ex-komentajaa Jarmo Lindbergiä koskevasta karenssipäätöksestä kaksi kantelua oikeuskanslerille

Itä-Suomen yliopiston rikos- ja prosessioikeuden professorin mielestä puolustusministeriön päätös on erikoinen ja hyvin ristiriitainen.

Puolustusministeriön kansliapäällikkö Jukka Juusti pitää karenssiasiassa tehtyä päätöstä lain mukaisena. Juustin tekemästä päätöksestä on jätetty kaksi kantelua oikeuskanslerille. Arkistokuva.
Puolustusministeriön kansliapäällikkö Jukka Juusti pitää karenssiasiassa tehtyä päätöstä lain mukaisena. Juustin tekemästä päätöksestä on jätetty kaksi kantelua oikeuskanslerille. Arkistokuva. Kuva:

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Puolustusvoimien entistä komentajaa, kenraali evp.Jarmo Lindbergiä koskevasta karenssipäätöksestä on jätetty kaksi kantelua oikeuskanslerille. Puolustusministeriön päätöksen mukaan Lindberg rikkoi vakavasti karenssisopimusta, mutta häneltä ei kuitenkaan peritty sopimuksessa määriteltyä sakkoa sopimu

Kommentoi Ilmoita asiavirheestä