Paikallisuutiset

Ruoan nopea hinnannousu uhkaa ikäihmisten ravitsemusta – "Ruoka on lähes ainoa meno, josta voi karsia"

Asiantuntijat ovat huolissaan proteiinin saannin riittävyydestä.

Monella ikäihmisellä on puutetta erityisesti proteiinista. Iäkkäille suositellaan nuorempiin verrattuna enemmän proteiinia, keskimäärin 80–100 grammaa päivässä. Jos proteiinin saanti jää liian niukaksi, elimistö voi käyttää valkuaisaineiden lähteenä lihaksia.
Monella ikäihmisellä on puutetta erityisesti proteiinista. Iäkkäille suositellaan nuorempiin verrattuna enemmän proteiinia, keskimäärin 80–100 grammaa päivässä. Jos proteiinin saanti jää liian niukaksi, elimistö voi käyttää valkuaisaineiden lähteenä lihaksia. Kuva: Heikki Saukkomaa

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Tampere

Aamiaiseksi leipää, lounaaksi keiton tähteet jääkaapista, välipalaksi kahvi ja pulla. Monella ikäihmisellä päivän ateriat voivat jäädä liian niukoiksi, ja varsinkin proteiinimäärät saattavat alittaa suositukset reilusti.

Ruoan hinnannousun pelätään haittaavan ikäihmisten terveellistä ravitsemu

Kommentoi  (0) Ilmoita asiavirheestä