Paikallisuutiset

Saudi-Arabia osti koulutusta viidellä miljoonalla - yli sata opettajaa saapuu Suomeen

Saudi-Arabiasta on jo tullut tarjouspyyntö koulutuksen jatkamisesta, kertoo Omnia Education Partnershipsin toimitusjohtaja Mervi Jansson. Taustalla on ohjelmaan osallistuvia opettajia. LEHTIKUVA / IRENE STACHON
Saudi-Arabiasta on jo tullut tarjouspyyntö koulutuksen jatkamisesta, kertoo Omnia Education Partnershipsin toimitusjohtaja Mervi Jansson. Taustalla on ohjelmaan osallistuvia opettajia. LEHTIKUVA / IRENE STACHON Kuva:

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Saudi-Arabia on ostanut suomalaista koulutusta viiden miljoonan euron edestä. Maa lähettää Suomeen 117 opettajaa, jotka tutustuvat suomalaisen peruskoulun opetusmenetelmiin Turussa, Tampereella, Joensuussa ja Espoossa. Suurin osa opettajista saapuu perheidensä kanssa, joten tulijoita on yli 400.

Koul

Kommentoi Ilmoita asiavirheestä