Kotimaa

Saudi-Arabian prinssillä riitti kättelijöitä - G20-huippukokous alkoi poliittisten ja kauppapoliittisten kiistojen vallitessa

Venäjän presidentti Vladimir Putin (vas.) ja Saudi-Arabian kruununprinssi Mohammed bin Salman asettumassa G20-johtajien "perhepotrettiin" Buenos Airesissa. LEHTIKUVA/AFP
Venäjän presidentti Vladimir Putin (vas.) ja Saudi-Arabian kruununprinssi Mohammed bin Salman asettumassa G20-johtajien "perhepotrettiin" Buenos Airesissa. LEHTIKUVA/AFP Kuva:

Maailman johtavien teollisuusmaiden ja EU:n huippukokous Argentiinassa on alkanut. Paikalla ovat muun muassa Yhdysvaltain, Venäjän ja Kiinan presidentit.

Mukana on myös viime aikoina arvostelun kohteeksi joutunut Saudi-Arabian kruununprinssi Mohammed bin Salman.

Saudiprinssia kohtaan esitetyistä epälu

Kommentoi Ilmoita asiavirheestä