Kotimaa

Stubbin mukaan Trumpille on tehtävä selväksi seuraukset, jos Putin saa haluamansa – "Paljon käännytystyötä on"

Presidentti Alexander Stubbin mukaan lähipäivinä kerrotaan, miten eurooppalaista puolustusta vahvistetaan.

Presidentti Alexander Stubb mediatilaisuudessa Kajaanissa 19. helmikuuta 2025. Kuva: Janne Kuronen

Presidentti Alexander Stubbin mukaan tarvitaan eurooppalainen suunnitelma yhdessä Ukrainan kanssa Venäjän hyökkäyssodan päättämiseksi. Stubb kertoi asiasta viestipalvelu X:ssä keskiviikkoiltana.

Stubb ja pääministeri Petteri Orpo (kok.) osallistuivat keskiviikkona etäyhteydellä Ranskan presidentin Emmanuel Macronin koolle kutsumaan kokoukseen, jonka aiheena oli Ukraina ja Euroopan turvallisuus.

Kokouksen jälkeen Stubb sanoi mediatilaisuudessa Kajaanissa, että tärkeintä on löytää yhteinen eurooppalainen linja ja että Eurooppa pääsee neuvottelupöytään. Hänen mukaansa vaarana on, että Yhdysvallat ja Venäjä käyvät keskusteluja sekä Ukrainan yli että Euroopan yli.

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

– Meidän on vakuutettava Yhdysvallat siitä, että Ukrainan tulevaisuus on kohtalonkysymys ei vain Ukrainalle, vaan myös Euroopan turvallisuudelle, kansainväliselle järjestelmälle ja Yhdysvaltain asemalle suurvaltana, Stubb sanoi.

– Tehtävämme on tehdä selväksi ja käydä keskusteluja Yhdysvaltain presidentin (Donald Trumpin) kanssa siitä, mitkä seurausvaikutukset ovat, jos (Venäjän presidentti Vladimir) Putin saa haluamansa. Paljon käännytystyötä on. Lähdemme juuri nyt, uskallan väittää, valitettavasti hyvinkin heikosta asemasta.

Euroopan puolustusta vahvistetaan

Stubbin mukaan Euroopan maiden ja keskiviikon kokoukseen osallistuneen Nato-maa Kanadan näkemykset ovat yhtenäiset.

Presidentin mukaan on syntymässä konsensus siitä, mitä pitäisi tehdä. Nyt kyse on lähinnä siitä, miten se tehdään.

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

– Sovimme siitä, että Euroopan instituutioiden johtajat kertovat lähipäivinä, millä tavalla eurooppalaista puolustusta vahvistetaan.

Vakuutti tukea Zelenskyille

Keskiviikkona Trump hyökkäsi rajusti sosiaalisessa mediassa Ukrainan presidenttiä Volodymyr Zelenskyiä vastaan ja kutsui tätä diktaattoriksi.

Stubb vakuutti Kajaanissa, että Suomi tukee Ukrainaa kaikin mahdollisin keinoin.

– Suomi tukee Ukrainan perustuslakia ja demokraattisesti valittua presidenttiä eli Volodymyr Zelenskyiä.

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Keskiviikkona pidettyyn Euroopan maiden kokoukseen osallistui niitä maita, jotka eivät saaneet kutsua aiempaan maanantain kokoukseen.

Rauhoitteli kansalaisia

Stubb sanoi myös haluavansa viestittää suomalaisille, että meillä ei ole mitään hätää.

– Nyt vain malttia tähän tilanteeseen. Ei lähdetä juoksemaan ihan jokaisen lausunnon ja risahduksen perään.

Stubb oli tiistaina ja keskiviikkona maakuntamatkalla Kainuussa.

Kommentoi Ilmoita asiavirheestä