sunnuntai 25.10.2020 | 13:12
Sää nyt
°
m/s
  ° m/s
Sääsivulle »
Urheilu

Maakuntaviestin joukkuemäärä normaaliolosuhteissa jäämässä alle 40:n ensimmäisen kerran 58 vuoteen – katso tästä joukkueiden nimilistat

Juha Savela
Ma 30.12.2019 klo 15:13 | päivitetty ti 19:35

Loppiaisena Nivalassa 69:nnen kerran hiihdettävään Keski-Pohjanmaan maakuntaviestiin on lähdössä 39 joukkuetta. Alustavassa ilmoittautumisessa joukkueita oli 44, mutta poisjääntejä tuli useita.

Kuntien ykkösjoukkueista jäivät pois Kälviä ja Lohtaja, joiden hiihtäjiä on mukana kilpailun ulkopuolella hiihtävässä Kokkolan yhdistelmäjoukkueessa. Pois jäivät myös Haapajärven ja Kokkolan kolmosjoukkueet sekä Pyhäjärven kakkosjoukkue. Tulopuolella oli Pietarsaaren kolmosjoukkue.

Kaikkiaan mukana on joukkueita 19 maakuntaviestiin osallistumisoikeuden omaavasta kunnasta.

Edellisen kerran maakuntaviestiin osallistui alle 40 joukkuetta vuonna 1985 Kälviällä, jolloin kovan pakkasen vuoksi joukkuemäärä karsiutui 37:ään. "Normaalikeleissä" alle 40 joukkuetta oli mukana viimeksi Ylivieskassa 1962, jolloin viestiä vei 38 joukkuetta.

A-sarjan joukkueet:

Haapajärvi:

Anssi Koirikivi, Jussi Raappana, Tiia Olkkonen, Juho Salmela, Veera Leskelä, Valtteri Leskelä, Risto Uusivirta, Petteri Arovainio.

Veteli:

Aapo Taipale, Onni Mäkelä, Iida Haukilahti, Pauli Mäkelä, Viivi-Leena Kari, Atte Taipale, Joona Mäkelä, Kuisma Taipale.

Pietarsaari:

Viktor Mäenpää, Robin Mäenpää, Ida Mäenpää, Hans Mäenpää, Teodora Westerlund, Rebecca Sandnäs, Hannes Mäenpää, Viljam Knif.

Kalajoki:

Eelis Valikainen, Jussi-Matti Rahja, Iida Vuollet, Elias Valikainen, Sanni Vuollet, Jirka Oja, Tapani Kärjä, Juho Nikula.

Ylivieska:

Matti Myllylahti, Miro Jylkkä, Enni-Sofia Saari, Jukka-Pekka Ojala, Terhi Junno, Tatu Junno, Jarkko Reijonen, Esa-Pekka Mustola.

Kruunupyy:

August Högnabba, Gustav Forsell, Jennie Lindvall, Axel Aurén, Alva Svenlin, Lucas Hansén, Hugo Karlström, Oscar Högnabba.

Pyhäjärvi:

Roope Haapakangas, Samppo Kumpumäki, Elisa Parkkinen, Matti Luoma-Aho, Jenna Rautiala, Ville Laukkanen, Rami Oravakangas, Jouni Komu.

Uusikaarlepyy:

Jonas Granlund, Josephine Sundqvist, Andrea Julin, Mats Jakobsson, Signe Jakobsson, Melker Wikblom, Benjamin Sundqvist, Kasper Lönnbäck.

Himanka:

Juuso Mattila, Santeri Mäkelä, Henna Rautiainen, Sami Pahkala, Assi Hakala, Joonas Pernu, Jarkko Mäkelä, Jaakko Mattila.

Sievi:

Miska Poikkimäki, Kaapo Paaso, Miia Säilynoja, Jussi Mökkönen, Miina Koivisto, Benjami Viljamaa, Juho Ruuttula, Leevi Virkkala.

Reisjärvi:

Jaakko Halonen, Peppi Leppälä, Anni Alakoski, Juho Halonen, Laura Aho, Meea Haikara, Pekka Perkkiö, Tuure Pesola.

Nivala:

Lauri Gummerus, Tuuli Järviluoma, Elina Läspä, Pietu Tiainen, Elsa Haikara, Aapo Heiskanen, Tommi Aitto-Oja, Juhani Kumpusalo.

Pedersöre:

Christian Tarvonen, Emil Jansson, Hanna Ray, Erik Holm, Lina Nybacka, Isak Liljeqvist, Tage Ray, Kevin Sandell.

Kokkola:

Pekka Karppanen, Oliver Dalhem, Eerika Konu, Jonas Skog, Lotta Järvinen, Joona Hirvinen, Konsta Puutio, Joakim Björklind.

B-sarjan joukkueet:

Alavieska:

Juha-Pekka Jokela, Anton Hannula, Noora Alatalo, Werneri Pudas, Noora Isotalus, Niko Säily, Tomi Sipilä, Aleksi Huhtakangas.

Kannus:

Markus Erkkilä, Eemeli Katajalaakso, Enni Katajalaakso, Marko Paavola, Oosa Paavola, Matias Mutka, Jussi Isokoski, Ville-Veikko Kykyri.

Kaustinen:

Mitri Lerssi, Veera Huntus, Johanna Niskakoski, Lasse Paavola, Emma Kolehmainen, Sisu Peltoniemi, Pasi Pesola, Janne Huhtakangas.

Luoto:

Jonatan Lindqvist, Mico Sjölund, Amanda Nyfors, Niklas Dahllund, Maja Söderlund, Simon Söderlund, Annika Sjöström, Dan Snåre.

Toholampi:

Roni Etelämäki, Roope Etelämäki, Airi Kentala, Riku Hakala, Iina Rantakangas, Rasmus Remesaho, Matias Välikangas, Mikko Peltokangas.

Haapajärvi II:

Aleksi Salmela, Tuomas Jaakonaho, Emilia Pulkkinen, Tapani Keskitalo, Sandra Tiitto, Jani Tytärniemi, Arto Pieksämäki, Matti Keskitalo.

Himanka II:

Kristian Hakala, Tuukka Marjala, Anni Mäkinen, Matti Lehtinen, Sofia Ruusunen, Alissa Oja, Miikka Ketonen, Risto Pernu.

Kalajoki II:

Ville Juusola, Oscar Rahja, Ella Himanka, Simo Törnvall, Jenni Jaatinen, Kalle Himanka, Matti Laitala, Taneli Rahja.

Kalajoki III:

Kauko Himanka, Alisa Vuollet, Marika Suni-Kähtävä, Mari Halonen, Lotta Oja, Tuukka Törnvall, Tero Kähtävä, Osmo Juola.

Kokkola II:

Andre Kurtén, Olli Hautamäki, Elina Mäkitalo, Tommi Viitasaari, Eveliina Keltamäki, Santeri Kallio, Tuomas Hyyppä, Marko Järvinen.

Kokkola yhdistelmä:

Tomi Junkkila, Oskari Nissilä, Päivi Peltoniemi, Heikki Roimas, Anna Heikkilä, Henri Junkkila, Veikka Heinonen, Erkki Ahtiainen.

Kruunupyy II:

Tommy From, Edvin Brännkärr, Fanny Storvall, Johnny Sjölind, Vilma Hahtokari, Kalle Pajala, Sören Svenlin, Stefan Storvall.

Kruunupyy III:

Andreas Byfält, Nicolina Berg, Ellen Bäck, Ronny Svartsjö, Vilma Nyberg, Emil Hahtokari, Anton Storvall, Antti Hahtokari.

Kruunupyy IV:

Sven-Erik Libäck, Filip Dahlnäs, Janica Hahtokari, Mikael Brännkärr, Elsie Björkfors, Eelian Berg, Mickel Forsell, Stefan Åbacka.

Nivala II:

Saku Hautalahti, Tuukka Suni, Kaisa Saarimaa, Markku Mehtälä, Iida Rautio, Onni Heiskanen, Ossi Hautalahti, Harri Holmström.

Nivala III:

Olli-Pekka Paavola, Liinu Tiainen, Pilvi-Sofia Järviluoma, Aarni Heiskanen, Emma Mäkinen, Leo Rautio, Hannu Tiainen, Markku Isokoski.

Pedersöre II:

David Sulkakoski, Jesper Lindfors, Elin Björk, Herman Hjulfors, Ester Nybacka, Rasmus Huhtamäki, Daniel Åbacka, Johan Ahlvik.

Pedersöre III:Robin Eklund, Ville Nybacka, Marjo Ena, Tom West, Agnes Liljeqvist, Tony Ahlvik, Jan Grankull, Jere Ena.

Pedersöre IV:

Vicktor Hjulfors, Matilda Punsar, Lena Ray, Johan Nylund, Ellen Kock, Joni Grankull, Kenneth Hinkka, Dan Liljeqvist.

Pietarsaari II:

Pasi Auvinen, Oscar Grannas, Cajsa Mäenpää, Johan Mäenpää, Emmi Mäenpää, Benjamin Sandnäs, Marko Honkala, Tommy Haglund.

Pietarsaari III:

Patrik Still, Miro Auvinen, Karita Jungar, Alexander Ahlvik, Annie Mäenpää, Moa Mäenpää, Jakob Björkskog, Ari Puranen.

Reisjärvi II:

Eemil Parkkila, Jasmiina Huuskonen, Piia Leppälä, Jari A Niskakoski, Venla Nisula, Iiris Savelainen, Jari S Niskakoski, Teijo Haapaniemi.

Sievi II:

Jari Sikkilä, Jenni Kukkola, Pauliina Lampinen, Markus Sikkilä, Sara Kukkola, Aatu Paaso, Ella Virkkala, Ville Vesaluoma.

Uusikaarlepyy II:

Ulf Nylund, Eddie Wikblom, Julia Häger, Toni Wik, Malin Cederholm, Sander Wikblom, Sonja Katajamäki, Johanna Skog.

Veteli II:

Hannu Kellokoski, Lauri Niininen, Essi Tyynelä, Ari Haukilahti, Sofia Huusko, Akseli Huusko, Jari Mäkelä, Ari-Pekka Lassila.

Ylivieska II:

Roni Knuutila, Jimi Leppälä, Veera Vähäkangas, Jori Saarela, Helmi Hietanen, Atte Huuhtanen, Tapani Niskanen, Tuomas Saari.

Maakuntaviestin osuusjako:

1. osuus miehet 11 km, 2. osuus M18 5 km, 3. osuus naiset 5 km, 4. osuus miehet 10 km, 5. osuus T16 3 km, 6. osuus P16 5 km, 7. osuus miehet 10 km, 8. osuus miehet 10 km. Kokonaismatka 59 km. Neljä ensimmäistä osuutta perinteisellä, neljä viimeistä vapaalla hiihtotavalla.

#
Sää nyt
°
m/s
  ° m/s
Sääsivulle »