Karhu söi pihakoiran Kainuussa: "Olis saanut olla vähän nätimpi loppu" – Tutkija pitää tapausta erikoisena
Antti Savelan kolumni: Kannuksessa ja Kälviällä ei annettu metsästää sutta —Tästä syystä sekin lupa hylättiin
”Mitä enemmän luonnossa on petoja, sitä vähemmän siellä on ihmisravinnoksi kelpaavaa riistaa” – Rahjan saaristosta pyydetään huomattava määrä pienpetoja vuosittain
Ilves liikkuu yhä Kannuksen keskustassa, kissoja hävinnyt pihoilta: ”Lauantaina se oli hautausmaan lähellä”
Susihavainnot ovat lisääntyneet tänä vuonna – runsaammat havainnot eivät silti tarkoita, että suurpetokanta olisi kasvanut
Lukijalta: Mitä seuraisi jos metsästäjät menisivät lakkoon eikä kukaan pyytäisi pariin vuoteen mitään hiirtä suurempaa?
Suden jätösten keräys alkaa — ”DNA:n avulla tunnistetaan jätöksen jättänyt susi ja susireviirin rajat”
Kalmalahti: Nuori isä ei halunnut rintamalle, joten hänet tapettiin metsäkorsulleen – tapahtuneen jäljet näkyvät yhä
Johannes Poikkimäen nuoruusvuodet täyttyivät rukouksista, joilla hänet yritettiin muuttaa heteroksi – ”Sanoisin nyt nuorelle itselleni, että pääset taivaaseen”
Varkaat murtautuivat Kalajoen K-Rautaan – Hyllyt tyhjenivät tavaroista keskiviikon ja torstain välisenä yönä
Vanhan paloauton tuunanneet Koutoset löysivät tractor pullingin sattumalta: ”Tuli sellainen polte, että perhana, tämä voisi olla hauskaa”
100-vuotias Tapio Hotakainen on kokeillut jopa suppailua: ”Olivat koko ajan nurinniskoin, joten ajattelin että minäpäs kokeilen myös”
Velka, korkotaso ja kuluttajan uusi neuvotteluasetelma - Mitä suomalaisen lainanhakijan tulisi ymmärtää vuonna 2025?