Paikallisuutiset

Analyysi: Kaikki hyvinvointialueet eivät voi hyvin – aluetutkijan mukaan erojen tasaaminen sote-uudistuksessa on ”äärimmäisen iso ja vaikea tehtävä"

Aluetutkija Timo Aron mukaan kipeästi kaivatun sote-uudistuksen haastaa se, että Suomessa alueiden väliset erot eivät ole muuttuneet suuntaan tai toiseen vuosikymmenien aikana yrityksistä huolimatta.
Aluetutkija Timo Aron mukaan kipeästi kaivatun sote-uudistuksen haastaa se, että Suomessa alueiden väliset erot eivät ole muuttuneet suuntaan tai toiseen vuosikymmenien aikana yrityksistä huolimatta. Kuva: Kari Mankonen

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Sote-uudistuksen yksi tavoite on tasata hyvinvointi- ja terveyseroja eri alueiden ja väestöryhmien välillä. Nykyisellä hyvinvointialuejaolla tämä on äärimmäisen iso ja vaikea tehtävä, sanoo aluetutkijaTimo Aro.

Valtiotieteiden tohtori Aro on erityisasiantuntijana aluekehittämisen konsulttitoimisto MD

Kommentoi Ilmoita asiavirheestä