Paikallisuutiset

Missä rahat? – Katso kartalta minne Loton päävoitot ovat vuosien saatossa osuneet Keskipohjanmaan levikkialueella

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Loton 15 miljoonan ennätyspotti on saanut pelaajat liikkeelle. Veikkauksen tiedottajaIlkka Nisula kertoo, että suomalaiset pelasivat etenkin viime viikolla todella aktiivisesti. Sama ilmiö on huomattu myös Kokkolan Torikadun kioskilla.

– Suuri potti saa aina väen liikkeelle. Harvemminkin lottoavat ihmiset tulevat nyt ostamaan ainakin muutaman rivin, Torikadun kioskin yrittäjäJorma Malkamäki kertoo.

Tällä kertaa ennätyspotin metsästys on jatkunut ennätyksellisen pitkään, sillä potti on ollut jakamatta peräti 13 viikkoa. Jahti alkoi lokakuun loppupuolella 1,2 miljoonasta eurosta. Joulukuun alkupuolella potti nousi kertaheitolla kymmenestä miljoonasta 14,6 miljoonaan. Veikkaus halusi silloin tarjota mahdollisuuden isompaan voittoon.

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Tuon noston jälkeen lottopotti pysyi viiden viikon ajan ennallaan ja nousi vasta viime viikolla 15 miljoonaan. Sama summa on jaossa myös tällä viikolla.

Ihmisiä kyllä ottaa aivoon se, että Veikkaus ei ole nostanut pottia. Jorma Malkamäki Kokkolan Torikadun kioskin yrittäjä

– Ihmisiä kyllä ottaa aivoon se, että Veikkaus ei ole nostanut pottia. Lottoa kuitenkin pelataan miljoonilla euroilla, joten pottia voisi nostaa ihan hyvin vaikka miljoonalla joka viikko.

Rohkeimmat ovat kuitenkin jo nyt arvelleet, että lottopotti kasvaa pian niin suureksi, että oikein taktikoimalla pystyy saamaan varman päävoiton. Nisula vahvistaa, että se on sääntöjen puitteissa mahdollista.

Seitsemän numeron yhdistelmiä on 18,6 miljoonaa ja yksi rivi maksaa euron. Jos potti nousee 18,6 miljoonaan ja joku pelaa kaikki mahdolliset rivit, hän päätyy periaatteessa omilleen. Jos potti kasvaa vielä siitä, hän jää varmasti voitolle.

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

– Sellainen pelaaminen olisi kuitenkin järjetön riski, sillä samalla kierroksella voi löytyä kaksi täysosumaa, jolloin pelaaja jäisi puolikkaan verran miinukselle, Nisula huomauttaa.

Historian suurimman lottovoiton nappasi ruokolahtelainen nettipelaaja viime vuonna. Torikadun kioskilla pelaajat ovat voittaneet Lotosta parinkymmenen tuhannen euron potteja, mutta isoa voittoa odotellaan vielä.

Jos sattuu voittamaan Lotossa suuren summan ja on pelannut verkkopalvelussa tai Veikkaus-kortilla, maksetaan voitto automaattisesti tilille kolmen viikon karenssiajan kuluttua.

Myyntipaikassa ilman Veikkaus-korttia pelanneiden täytyy säilyttää tosite huolellisesti. Yli 150 000 euron voitot voi lunastaa tositteella vain Veikkauksen pääkonttorilta.

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

– Voittaneet ovat kertoneet säilyttäneensä voittotositteita muun muassa lukittavassa asekaapissa, kirjahyllyssä, rintaliiveissä, kukkapurkin alla, keittiökaapissa, metallirasiassa tai pankin tallelokerossa. Huimapäisimmät ovat pitäneet sitä lompakossa takataskussa, Nisula kertoo.

Tositteiden säilyttämisestä saa huolehtia vielä moni pelaajaa, sillä Nisula arvelee myymälässä pelatun lottorivin kuuluvan suomalaisten kansantapoihin. Siitä huolimatta nettipelaaminen on kuitenkin vääjäämättä verottanut kivijalkamyymälöiden asiakaskuntaa. Lottoa pelataan netissä keskimäärin alle 40 prosenttia kierroksen kokonaismyynnistä, ja jättipottikierroksilla myynti netissä kasvaa enemmän kuin kivijalkamyymälöissä.

– Meille asiamiehille nettipelaaminen on todella huono juttu, mutta siihenhän tämä maailma on menossa, Malkamäki huokaa.

Pelasipa Lottoa sitten myymälässä tai netissä, on se tänäänkin varmasti monen mielessä. Mikäli oikeaa riviä ei vieläkään löydetä, Veikkaus tulee Nisulan mukaan harkitsemaan potin kasvattamista.

Fakta

Kaikkien aikojen suurimmat lottovoitot

1. 14 500 000, Ruokolahti, 2.6. kierros 22/2018

2. 14 100 000, Tuusula, 13.2. kierros 6/2016

3. 13 312 191, Lahti, 12.4. kierros 15/2014

4. 12 800 000, Helsinki, 7.9. kierros 36/2013

5. 12 200 000, Helsinki, 27.10. kierros 43/2012

6. 9 000 000, Tuusula, 7.1.2017 kierros 1/2017

7. 8 000 000, Tampere, 19.3. kierros 11/2016

8. 8 000 000, Forssa, 21.5. kierros 20/2011

9. 8 000 000, Vihti, 28.5. kierros 21/2016

10. 7 511 627, Espoo, 2.4. kierros 13/2011

Kommentoi Ilmoita asiavirheestä