° | m/s |
Olet lukenut 1/3 ilmaista artikkelia.
Olen lähes varma, että se oli Kokkolan viimeinen. Voi jopa kysyä, että miksi ei olisi ollut.
Olin elänyt sen kanssa monta vuotta. Jotenkin se liimautui matkaani, kun muutin Savonlinnasta Tampereelle opiskelemaan. En tiedä, oliko se koskaan suurta rakkautta, mutta asiansa se ajoi.
Opiskelukavereitten kanssa siitä katsottiin torstai-iltaisin 80-luvun uusia sarjoja. Torstai oli toipumisilta Doriksessa (Tampereen keskustassa sijainnut ravintola) vietetyn keskiviikkoillan jälkeen.
Noloin mustavalkomuisto on varmasti se, kun Tuulen viemää -elokuvasta tehtiin värillinen versio uusimmalla tekniikalla. Istuin opiskelijaboksini sohvalla odottamassa vanhan klassikon uutta tulemista popcornien kanssa, kun yhtäkkiä tajusin, että siinä ei värittämiset auta, kun televisio on mustavalkoinen.
No Kokkolassa kaikki muuttui vuonna 1991. Keskipohjanmaan legendaarinen valokuvaaja Esa Melametsä, intohimoinen hyvän tekniikan ystävä, teki lopun aikakaudelle, jossa ihminen katsoi vapaaehtoisesti kymmenen vuotta vanhaa mustavalkotelevisiota, jossa ei ollut edes kaukosäädintä.
Jostain syystä ostospaikaksi valikoitui Kannuksessa sijainnut kodinkoneliike, josta pienen tinkimisen jälkeen ostin nykymittapuulla pienen, mutta äärimmäisen hienon väritelevision.
° | m/s |
Valas havaittiin Lohtajalla? – "Näimme massiivisen otuksen selän", sanoo silminnäkijä: Katso video mysteeristä merellä
Kalajoen kaupunginjohtaja Jukka Puoskarin ja kaupunginhallituksen puheenjohtajan Eija Pahkalan vastineet Risto Puolimatkan kommenttiin
"Sulakkeet paukkuivat ja televisiot kärähtelivät" – Kokkolassa Torkinmäellä tuli ukkostuhoja
Työehtosopimisen murros kulminoituu Sieviin – Sievi Elementillä ei tunnusteta pääluottamusmiestä ja Liitossa ei hyväksytä luottamusvaltuutettua: Katso jutusta mistä kenkä puristaa
Asuntosijoittajien mielestä Kokkola on aiempaa houkuttelevampi kaupunki – Vuokrat nousseet Vaasaa ja Seinäjokea nopeammin
Silva Virtasen kolumni: Pride ei ole tuputtamista tai käännyttämistä vaan vapautumisyritys epäoikeudenmukaisesti langetetusta häpeästä
Kansanedustaja Peter Östmanin (kd.) mielipide: Useampi EU-maa on laskenut polttoaineveroa – miksei Suomi?
Kokkolassa on liikuttu vuokrattavilla sähköpotkulaudoilla nyt kuukauden ajan – Soiten päivystyksessä on nähty "koko onnettomuuksien skaala" vakaviin pään vammoihin saakka
Valas havaittiin Lohtajalla? – "Näimme massiivisen otuksen selän", sanoo silminnäkijä: Katso video mysteeristä merellä
Lukijan mielipide: Halpalento Kruunupyyhyn, huippukallis taksi Kokkolaan – "Ei se ihme ole, että Kruunupyyn liikenne ei koskaan toteudu"