lauantai 18.1.2020 | 15:59
Sää nyt
°
m/s
  ° m/s
Sääsivulle »
Urheilu

Kokkolanseudun RC-lentäjiä edustava Lassi Nurila valittiin vuoden ilmailu-urheilijaksi

Juha Savela Keskipohjanmaa
Ke 15.1.2020 klo 12:24 [päivitetty ke 14:55]

Olet lukenut 1/3 ilmaista artikkelia.

Kokkolanseudun RC-lentäjiä edustava kälviäläinen Lassi Nurila valittiin vuoden 2019 parhaaksi ilmailijaksi, kun Urheilutoimittajien Liitto julkisti keskiviikkona valintansa kaikkiaan 76 lajin viime vuoden parhaat urheilijat. Nurila oli ainoa keskipohjalaisseuraa edustava urheilija, joka valittiin lajiryhmänsä parhaaksi.

Lennokkilajissa kilpaileva Nurila saavutti Italiassa järjestettyjen MM-kilpailuiden kuudennen sijan, maailmancupin kokonaiskilpailun toisen sijan ja Suomen mestaruuden.

Viime marraskuussa Nurila palkittiin lennokkilajien palkintojenjakotilaisuudessa vuoden 2019 lennokkiurheilijana. Nurila, 32, on jo parikymmentä vuotta kilpaillut lennokkilajeissa.

Urheilutoimittajien Liitto on valinnut lajien parhaita urheilijoita vuodesta 1946 lähtien. Lajivalikoima on laajentunut vuosien aikana muutamasta lajiryhmästä tämän päivän 76 lajiin.

Urheilutoimittajien valitsema vuoden urheilija palkitaan torstaina Helsingissä järjestettävässä valtakunnallisessa Urheilugaalassa.

Urheilutoimittajain liiton valinnat lajien parhaiksi urheilijoiksi 2019:

Aerobic: Fanny Samppa Turun  Urheiluliitto

Agility: Janita Leinonen Agility Warriors, Littoinen

Alamäkiluistelu: Mirko Lahti,

Alppilajit: Nella Korpio Helsinki Ski Club,

Amerikkalainen jalkapallo: Miro Kadmiry Helsinki Roosters,

Ampumahiihto: Kaisa Mäkäräinen Kontiolahden Urheilijat,

Ampumaurheilu: Satu Mäkelä-­Nummela Orimattilan Seudun Urheiluampujat,

Autourheilu: Valtteri Bottas,

Beach volley: Taru Lahti-­Liukkonen–Anniina Parkkinen,

Biljardi: Casper Matikainen Espoon Biljardikerho,

Curling: Jermu Pöllänen Helsingin Yliopiston Curlaajat,

Darts: Marko Kantele Samuli Blues, Vääksy,

Freestyle: Jimi Salonen Jyväskylän Freestyleseura,

Frisbeegolf: Eveliina Salonen Nummelan Frisbeeseura,

Futsal: Jukka Kytölä Mantova Calcio a5 (Italia),

Golf: Mikko Korhonen Suur-­Helsingin Golf,

Hiihtosuunnistus: Tero Linnainmaa Kyrös-­Rasti, Hämeenkyrö,

Ilmailu: Lassi Nurila Kokkolanseudun RC-­lentäjät,

Jalkapallo: Teemu Pukki Norwich City FC (Englanti),

Jousiammunta: Taru Kuoppa Sherwoodin Iloiset Veikot, Helsinki,

Judo: Martti Puumalainen Mikkelin Judo,

Jääkiekko: Marko Anttila Jokerit, Helsinki

Jääpallo: Kimmo Kyllönen IK Vänersborg (Ruotsi),

Karate: Titta Keinänen Euran Karateseura,

Keilailu: Sanna Pasanen Giants, Pori,

Kiipeily: Enni Bertling Kiipeilyurheilijat, Helsinki,

Koripallo: Lauri Markkanen Chicago Bulls (USA),

Käsipallo: Nico Rönnberg Riihimäen Cocks,

Lentopallo: Lauri Kerminen Kuzbass Kemerovo (Venäjä),

Lumilautailu: Rene Rinnekangas,

Maahockey: Jussi Luhta HC Kilppari, Turku,

Maastohiihto: Iivo Niskanen Puijon Hiihtoseura, Kuopio,

Melonta: Pauliina Polet Vesisamoilijat, Lahti,

Miekkailu: Niko Vuorinen Helsingin Miekkailijat,

Moottorikelkkailu: Aki Pihlaja Lapin Moottorikelkkailijat,

Moottoripyöräily: Pekka Päivärinta Keravan Moottorikerho–Jussi Veräväinen Hyvinkään Moottorikerho,

Moottoriveneily: Tuukka Lehtonen Hirvensalmen Veneilyseura,

Mäkihyppy: Antti Aalto Kiteen Urheilijat,

Nykyaikainen 5-­ottelu: Laura Salminen Helsingin Nykyaikaiset 5-­ottelijat,

Nyrkkeily: Mira Potkonen Tampereen Voimailuseura,

Paini: Elias Kuosmanen Helsingin Haka,

Painonnosto: Anni Vuohijoki Rovaniemen Reipas,

Pesäpallo: Juha Puhtimäki Joensuun Maila,

Pikaluistelu: Samuel Suomalainen Helsingin Luistinkiitäjät,

Potkunyrkkeily: Jenna Puurunen Järvenpään Kehäkarhut,

Purjehdus: Oskari Muhonen Espoon Pursiseura,

Pyöräily: Lotta Henttala Porin Tarmo ja Trek-­Segafredo (USA),

Pyöräsuunnistus: Marika Hara Koovee, Tampere,

Pöytätennis: Benedek Olah Seinäjoen Sisu ja Jura Morez (Ranska),

Ratsastus: Henri Ruoste Turun Seudun Ratsastajat,

Raviurheilu: Santtu Raitala,

Ringette: Anne Pohjola Lapinlahden Luistin-­89,

Rugby: Matti Keränen Kuopio Rugby Club ja Jyväskylä Rugby Club,

Rullakiekko: Jimi Palanto Pahalampi, Tampere,

Rullalautailu: Jaakko Ojanen,

Salibandy: Veera Kauppi IKSU (Ruotsi),

Soutu: Robert Ven Hämeenlinnan Soutajat,

Squash: Emilia Soini Espoo Squash Rackets Club,

Sulkapallo: Kalle Koljonen Tapion Sulka, Espoo,

Suunnistus: Venla Harju Tampereen Pyrintö,

Taekwondo: Suvi Mikkonen Hankuk Finland, Tampere,

Taitoluistelu: Viveca Lindfors Espoon Jäätaiturit,

Taitouinti: Mari Moilala Oulun Uinti,

Tanssiurheilu: Mari Munne ja Juho Päivinen Bolero, Turku,

Tennis: Henri Kontinen HVS-­Tennis, Helsinki,

Thainyrkkeily: Anna Rantanen Lahti Thai Boxing Club,

Tikkaurheilu: Simo Vaarala Paavon Tikka, Saarijärvi,

Triathlon: Kaisa Sali Triathlon Vantaa,

Uimahypyt: Nea Immonen Vantaa Diving,

Uinti: Jenna Laukkanen Swimming Club Vuokatti, Sotkamo,

Vapaaottelu: Makwan Amirkhani,

Vesipallo: Sandor Barany Cetus, Espoo,

Voimanosto: Tuomas Hautala Lapuan Ponnistus,

Voimistelu: Emil Soravuo Espoon Telinetaiturit,

Yhdistetty: Ilkka Herola Puijon Hiihtoseura,

Yleisurheilu: Leo-­Pekka Tähti Porin Tarmo.

Lajin paras nimettiin 76 lajissa.

#
Sää nyt
°
m/s
  ° m/s
Sääsivulle »