° | m/s |
Maastohiihdon maailmancupissa jatkettiin pitkää kautta vaihteeksi suomalaismerkeissä. Kerttu Niskanen voitti naisten perinteisen hiihtotavan 10 kilometrin kisan Falunissa perjantaina. Niskaselle ykköstila oli cup-kauden toinen.
Saksalainen Katharina Hennig hävisi vieremäläiselle 15,9 sekuntia sijoittuen kakkoseksi. Norjan Anne Kjersti Kalvå nousi kolmantena palkintokorokkeelle.
– Tuntui aika väsyneeltä, kun Oslon viisikymppinen ja Drammenin sprintti olivat niin lähellä. Mutta huolto onnistui hienosti, eikä virekään niin huono ollut. Nyt nautitaan tästä ja cupin viimeisessä kilpailussa pitää sitten vielä onnistua, Kerttu Niskanen totesi Ylen lähetyksessä.
Muista suomalaisista Eveliina Piippo oli 12:s, Anne Kyllönen 20:s, Anni Alakoski 27:s, Vilma Nissinen 35:s ja Katri Lylynperä 42:s. Koronasta toipuva Krista Pärmäkoski ei Falunissa hiihtänyt. Kisasta puuttuivat myös Ruotsin kirkkaimmat tähdet Frida Karlsson ja Ebba Andersson.
Voittonsa myötä Kerttu Niskanen johtaa distanssicupia ennen ensi viikonlopun Lahden kilpailuja. Salpausselällä naiset hiihtävät vielä 20 kilometrin yhteislähdön.
Juttuvinkit ja uutispäivystys
Tekstiviestit ja WhatsApp: 040 036 5601
Sähköposti: toimitus@kpk.fi
° | m/s |