Venäläinen alus korjaa kaapelia Suomenlahdella – Kaapelityöt olleet viranomaisten tiedossa jo jonkin aikaa
Enni Lehtonen ajaa työkseen öljytankkeria Pohjanmerellä: ”Uran alussa oli perustytöttelyä, mutta siinä on tapahtunut muutos”
Keskusrikospoliisi jatkaa kaapelivaurioiden tutkintaa sekä Eagle S -öljytankkerin ja sen miehistön kuulemisia
KRP takavarikoi Eagle S -aluksen ja öljytankkeri siirrettiin viranomaisvoimin Porvoon Kilpilahden satamaan
Kuulustelut ja tekninen tutkinta jatkuvat kaapelivaurioon yhdistetyllä Eagle S -aluksella – miehistö Intian ja Georgian kansalaisia, epäiltyjä useampi
Aallonmurtajat viimeistelyjä vaille valmiit Kalajoen Marinassa: Niiden päähän tulee Isopahkalan majakat ohjaamaan veneliikennettä loistollaan – Katso kartta ja video alueelta!
Kokkolan Kantasatamassa sijaitseva Merimieskirkko on taas toiminnassa - Uusi satamakuraattori kertoo, mitkä suomalaiset tavat ja asiat ihmetyttävät kansainvälisiä merenkulkijoita
Uusi väite Suomen ja Viron välisen kaasuputken katkaisusta – Kiinalaislehti: Kiina myöntää aluksen katkaisseen putken "vahingossa"
Jalkapallojoukkueen kapteeni siirtyi kipparoimaan jättimäisen risteilyaluksen rakennustyötä – "Tunnen itseni laivan vieressä todella pieneksi"
Anne Lund on liimannut pahviin 44 punkkia Ruotsalon mailtaan — Tutkijan mukaan puutiaisen hävittäminen on lähes mahdotonta
Outi Airolan kolumni: 50 vuoden työstä rapsahtaa eläke, jolla ei tule toimeen – Eläkesysteemiä pitäisi muuttaa oikeudenmukaisemmaksi
Miksi Suomessa ei saa töitä? Tätä miettii kokkolalainen Essi Luoma, joka hakee vuodessa satoja paikkoja: ”Ei vain kelpaa”
Vihreiden Virta jatkaa odotetusti puheenjohtajana – "Teemme töitä, että olemme valmiita hallitusvastuuseen"
Piispainkokous ei ole uudessa ohjeessaan ohittanut kirkolliskokouksen päätöstä samaa sukupuolta olevien avioliitosta, sanoo arkkipiispa
Puolustusministeriön sisäänkäynti töhrittiin maalilla – "Todennäköisesti sen puhdistamisesta tulee vaativaa"
Velka, korkotaso ja kuluttajan uusi neuvotteluasetelma - Mitä suomalaisen lainanhakijan tulisi ymmärtää vuonna 2025?
Mainonta Hillan kanavissa toi Saara The Nuohoojalle uuden asiakaskunnan – ”Olen ollut tosi tyytyväinen yhteistyöhön”