Seitsenhenkinen perhe rakentaa entiseen kyläkouluun kotia uutta tavaraa välttäen: "Miksi tuhlata, jos ei ole pakko"
Ultrapikamuoti ei ole kokkolalaisten kirpputorien mustalla listalla – ”Jos vaatteen laatu on hyvä, laitamme sen myyntiin”
Kahden kaverin ideoinnista se lähti: Kokkolan Suntinrannan Suvitori yhdistää kulttuurin, käpylehmät ja kirppismeiningin
Ylivieskalainen Anniina Palola tekee kirppistelyn helpoksi: ”Monet ovat yllättyneet, että tästäkö voi tienata satoja euroja tekemättä yhtään mitään”
Eija Seppä on työskennellyt hiippakunnan eteläisimmän ja pohjoisimman seurakunnan kirkkoherrana Perhossa ja Utsjoella
33-vuotias Henna Kettunen ei ole ostanut itselleen kahteen vuoteen yhtään uutta vaatetta, lapsilleenkin vain kourallisen
”Kaikki täällä ovat naapureita, vaikka ei ihan vierekkäin asuta” – Neristanin asukkaat avaavat pihansa vierailijoille tänäkin vuonna
Merkkituotteet, vanha lasi ja perusvaatteet käyvät kaupaksi maakunnan kirpputoreilla – Katso tästä listaus kaikista alueen kirpputoreista
Lohtajalta löytyy mies, joka säästää rahaa kalliista pörssisähköstä huolimatta: ”Eläkeläisenä pystyn”
Ylivieskassa poliisina työskentelevä Ruusa Tiainen nähdään Poliisit -televisiosarjassa: ”Pelkästään positiivista palautetta on tullut”
Vakava aivoverenvuoto vei Maria-Leena Isopahkalan eläkkeelle, mutta silti hän opiskeli uuden ammatin yli 70-vuotiaana
Heli Ala-Korpi tekee vaatteensa itse vaikkapa kirppisverhoista: ”Ekologisin vaate löytyy omasta kaapista”
Kokkolassa vaaditaan, että valokuituyhtiöt eivät kaivaisi samoja paikkoja auki eri aikoihin: ”Jämäkkyyttä myös ennallistamisiin”
Täysikuu inspiroi pitkän linjan valokuvaajaa – Kokkolalaisen Hannu Moilasen hulluttelevat kuukuvat ovat jo someilmiö
Tarkempaa tietoa, nopeammin – Kokkolan Mehiläisen moderni röntgenlaite tukee hoitoa jo varhaisessa vaiheessa