Nivala kiilasi Kokkolan ohi alueen suurimmaksi maidon tuottajakunnaksi – Tällaista on maitotilallisen Juho Järvelän arki
Lehmillä todettu infektio murskasi tuottoisan maitotilan – Elina ja Markku Päivärinta löysivät järkytyksen jälkeen uudet urat
Onnettomuuteen joutuneet sieviläisnaudat jatkoivat matkaa Puolaan – ”Tänä vuonna viedään ulkomaille tuhat nautaa ja ensi vuonna kymmenentuhatta”
Himangalla alkoi villasikojen kasvatus – Laatulihasta tunnettu mangalitza on harvinainen tuotantoeläin
Nivalassa työskentelevä apulaisprofessori kasvattaa lampaita ja kalkkunoita ‒ ”Sen verran stressaava työ, että se antaa palautumista”
Vanhassa navettarakennuksessa syttyi tulipalo Friisintiellä Kokkolassa – Hevoset ja kanat säästyivät vahingoitta
Keski-Pohjanmaalla on paljon kotieläintiloja ja näin myös enemmän kokopäiväisiä viljelijöitä kuin maassa keskimäärin
”Olen aina halunnut olla muutakin kuin alkoholisti” – Lohtajalla asuva Toni Hukka löysi itsetuntonsa Youtubesta
Äiti uhkasi lastensuojelun työntekijää tappamisella – Väitti käräjäoikeudelle, että sähköposti on hakkeroitu
Kokkolassa uskallettiin aloittaa pallolaajennukset, kun muut vielä empivät – "Eloonjäämisen todennäköisyys kasvoi"
Halsualta vihreää valoa 1600 kontin akkuvarastoille – Tätä suuret konttialueet tarkoittavat käytännössä