Emilia Teerikankaan mielipidekirjoitus: Toivonsa menettänyt sukupolvi on valtion velkaa suurempi uhka
Kokkolan kaupunginvaltuuston puheenjohtajan mielipidekirjoitus: Kaupunginhallituksen esitys leikkaisi kulttuurilaitosten rahoituksesta 206 000 euroa
Tiina Isotaluksen, Toni Hämäläisen ja Eeva-Liisa Kiiskilän mielipidekirjoitus: Uudet kokkolalaiset tarvitsevat kodin, koulun ja päiväkodin — Sitoudutaan rakentamaan lapsiystävällistä kaupunkia
Terhi Päivärinnan mielipidekirjoitus: Tarvitaan laajaa yhteiskunnallista keskustelua perusopetuksen tulevaisuudesta
Lohtajalta löytyy mies, joka säästää rahaa kalliista pörssisähköstä huolimatta: ”Eläkeläisenä pystyn”
Ylivieskassa poliisina työskentelevä Ruusa Tiainen nähdään Poliisit -televisiosarjassa: ”Pelkästään positiivista palautetta on tullut”
Vakava aivoverenvuoto vei Maria-Leena Isopahkalan eläkkeelle, mutta silti hän opiskeli uuden ammatin yli 70-vuotiaana
Heli Ala-Korpi tekee vaatteensa itse vaikkapa kirppisverhoista: ”Ekologisin vaate löytyy omasta kaapista”
Kokkolassa vaaditaan, että valokuituyhtiöt eivät kaivaisi samoja paikkoja auki eri aikoihin: ”Jämäkkyyttä myös ennallistamisiin”
Täysikuu inspiroi pitkän linjan valokuvaajaa – Kokkolalaisen Hannu Moilasen hulluttelevat kuukuvat ovat jo someilmiö
Tarkempaa tietoa, nopeammin – Kokkolan Mehiläisen moderni röntgenlaite tukee hoitoa jo varhaisessa vaiheessa