Pariskunta lähti kokemaan verkkoja, vastassa oli surullinen näky: "Seuraavana päivänä havaitsimme lisää kuolleita lintuja"
Kokkolan Jänismaalle uusi kalankäsittelylaitos: ”Hajuhaittoja ei tule”, lupaa Ekofishin toimitusjohtaja
Ilmastonmuutos lämmittää Suomen jokivesiä nyt niin kuumiksi, että lohikalat ovat vaarassa – Tänä kesänä on löydetty kaloja, jotka ovat kuolleet liian lämpimässä
Ohtakarin kalajuhlat houkuttelivat sekä kalaihmisiä että niitä, jotka eivät uskalla syödä kalaa – ”Syön kalaa silloin, kun sitä tuodaan pöytään”
Nuorten kauan odottama eräleiri alkoi Haapajärvellä — taitoja metsästyksestä ja kalastuksesta viedään Helsinkiin saakka
Tuhansia perhoja sitonut kalamies tietää, millaiseen perhoon lohi nappaa kiinni: ”Vain mielikuvitus on rajana”
Kokkolalaiset Lena, 89, ja Börje, 98, Heinola harrastavat vieläkin kalastusta – Pitkän iän salaisuudeksi heillä on yksi veikkaus
Lohtajalta löytyy mies, joka säästää rahaa kalliista pörssisähköstä huolimatta: ”Eläkeläisenä pystyn”
Ylivieskassa poliisina työskentelevä Ruusa Tiainen nähdään Poliisit -televisiosarjassa: ”Pelkästään positiivista palautetta on tullut”
Vakava aivoverenvuoto vei Maria-Leena Isopahkalan eläkkeelle, mutta silti hän opiskeli uuden ammatin yli 70-vuotiaana
Heli Ala-Korpi tekee vaatteensa itse vaikkapa kirppisverhoista: ”Ekologisin vaate löytyy omasta kaapista”
Arjen kuluissa voi säästää monella tapaa – Riitta Ryyti harkitsee ainakin kahdesti ennen ostopäätöstä
Pörssisähkön hinta humahtaa jälleen talven ennätyslukemiin – päättynyt tammikuu oli kallein seitsemään vuoteen
Kokkolassa vaaditaan, että valokuituyhtiöt eivät kaivaisi samoja paikkoja auki eri aikoihin: ”Jämäkkyyttä myös ennallistamisiin”
Tarkempaa tietoa, nopeammin – Kokkolan Mehiläisen moderni röntgenlaite tukee hoitoa jo varhaisessa vaiheessa