Jos kohta kuuluu pauketta, äänet vievät Lohtajalle – Kansainvälinen ilmapuolustusharjoitus alkaa tiistaina
Puolustusvoimista kerrotaan, mistä harjoitusalueen tulipalot johtuvat – ”Ei ole mitään vaaraa, että palo pääsisi leviämään”
Antti Kaikkonen otti Kokkolassa kantaa Ottawan miinasopimukseen ja Afrikan tähden pelaamiseen päiväkodeissa
Suomi on varautunut hyvin kriisitilanteisiin, mutta siihen tarvitaan meitä kaikkia: ”Jokainen voi tehdä oman osansa varautumisessa”
Si vis pacem, para bellum on myös tuoreen reservikenraalin periaate – ”Suomi on varautunut parhaalla mahdollisella tavalla”
Omaisten päivää ei järjestetäkään Kainuun prikaatissa – "Tätä ei tehdä turhaan, vaan sillä on vissi tarkoitus"
Pääkirjoitus: Kaapeleita rikkovat tankkerit pyrkivät horjuttamaan myös yhteiskuntarauhaa – Suomalaisten usko puolustuvoimiin silti vankalla pohjalla
Eversti Marko Kivelä Kokkolassa: Suomen maanpuolustusteknologian kehittäminen kaipaa Startup-tyyppistä, totuttuja uria ravistelevaa tulokulmaa
Aloite Ottawan sopimuksesta irtautumiseksi sai kansalaiset heti aktivoitumaan – Yksi aloitteen tekijöistä on Kannuksen kaupunginjohtaja Jussi Niinistö
”Esihenkilön puhelu sai ottamaan hatkat” — Oulaskankaan päivystyksen entinen ylilääkäri on nykyään ”neuletohtori”
Näin Kokkolan torilla odotetaan Euroviisujen finaalilähetystä – ”Euroviisut on niin hyvän mielen juhla ja yhteisöllinen”
Näin saat kukkaloiston koko kesäksi - Lue puutarha-asiantuntijan vinkit kesäkukkien valintaan ja hoitoon